Podczas największych niedoborów kart graficznych, chińscy producenci wykazali się kreatywnością i zaczęli sprzedawać GPU do laptopów jako modele stacjonarne. Kilkukrotnie pisaliśmy już o takich tworach, ale jak donosi VideoCardz, BullsLab pokusił się o recenzję takiej grafiki i wyniki są dość zaskakujące.
Wbrew temu, co sugeruje nazwa, GeForce RTX 3060M to karta stacjonarna, ale z mobilnym wariantem GPU. Oznacza to, że zamiast 12 GB pamięci GDDR6 otrzymujemy tylko 6 GB. Zmniejszenie pamięci to jedno, ale konfiguracja rdzenia także jest odmienna, choćby w zakresie rdzeni CUDA. Zamiast 3584 rdzeni z desktopowej wersji, mobilny procesor graficzny ma 3840 rdzeni. Wreszcie pojawia się kwestia TDP, przy czym wariant mobilny osiąga 115 W, a stacjonarna grafika wymaga 170 W. Próbka testowana przez BullLab Jay jest zablokowana zaś jedynie na 80 W, ale działa prawie tak dobrze jak desktopowa karta graficzna, a nawet lepiej niż laptopowy wariant o mocy 105 W.
Wbrew temu, co sugeruje nazwa, GeForce RTX 3060M to karta stacjonarna, ale z mobilnym wariantem GPU.
Prawdziwy problem z desktopowymi modelami pokroju tego GeForce’a RTX 3060M polega na tym, że tak naprawdę nie są one przeznaczone do grania. Karty te, często sprzedawane przez firmy, o których nikt wcześniej nie słyszał, lepiej sprawdzają się jako sprzęt do kopania kryptowalut niż grania. Wynika to z faktu, że mobilne GPU nie mają ogranicznika LHR, ale wciąż zapewniają odpowiednią ilość pamięci do wydobywania ETH.
Co więcej, nie ma oficjalnych sterowników dla tych kart, działają one tylko z niestandardowymi sterownikami opartymi na wydaniu 512.15, które na ten moment są już dość stare. Ponadto domyślać można się, że brak oficjalnego wsparcia oznacza, że karty te zostały wyprodukowane nielegalnie, bez zgody NVIDIA. Jednak w chińskich sklepach znaleźć można wiele ofert, a NVIDIA ewidentnie przymyka na to oko (lub też jest bezsilna).
Recenzja BullsLab Jay zawiera jednak kilka ciekawych spostrzeżeń na temat tych nietypowych hybrydowych kart. Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że desktopowy GeForce RTX 3060M zrównuje się wydajnością z GPU RTX 3060M do laptopów o wyższym TDP (80 W vs 105 W). Jak wyjaśniono, wynika to z faktu, że GPU ma lepsze chłodzenie, które deklasuje rozwiązania dla laptopów. W rezultacie oferuje wyższe częstotliwości taktowania od 100 do 300 MHz w zależności od obciążenia. Samo to wystarczy, aby osiągnąć wyższe wyniki 3DMark. Co więcej, stacjonarny RTX 3060M pokonał RTX 3060 dla komputerów stacjonarnych w grach, co tłumaczyć można większą liczbą rdzeni CUDA.
Ten hybrydowy procesor graficzny zapewnia więc naprawdę dobrą wydajność, ale brak oficjalnego wsparcia, sprzedaż ograniczona do jednego kraju i słaba konstrukcja powinny wystarczyć, by nie kupować tych kart.
Zobacz także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS