A A+ A++

Układy graficzne z generacji Blackwell są wyczekiwane nie tylko przez zwykłych użytkowników, ale także podmioty działające w branży sztucznej inteligencji. To właśnie tutaj postęp będzie widoczny najbardziej. Od debiutu superchipów GB200 dzielą nas już tylko tygodnie. Dostawy odpowiednich serwerów powinny rozpocząć się bez dalszych opóźnień. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej generacji, pojawiły się pokaźne kolejki chętnych na ich zakup.

Już w pierwszym tygodniu grudnia rozpocznie się dostawa pierwszych serwerów wykorzystujących superchipy NVIDIA GB200 (generacja Blackwell). Duża część pierwszej partii trafi do Microsoftu.

NVIDIA GB200 - serwery wykorzystujące nowe superchipy trafią do klientów w grudniu. Wiemy, kto będzie odbiorcą pierwszej partii [1]

NVIDIA GeForce RTX 5090 oraz GeForce RTX 5080 – poznaliśmy nieoficjalne szczegóły specyfikacji kart Blackwell

Z racji zainteresowania, jakie generują układy napędzające sztuczną inteligencję, NVIDIA była zmuszona przygotować listę podmiotów, do których dostawa odbywa się priorytetowo. Takie warunki będą dotyczyły także generacji Blackwell. Jak dowiedzieliśmy się od analityka Tima Culpana, pierwsze serwery wykorzystujące superchipy NVIDIA GB200 (połączenie procesorów Grace i układów graficznych Blackwell) będą dostarczane do klientów już na początku grudnia. Lista chętnych na ich zakup jest jednak długa. Wymienia się wśród nich między innymi takie firmy, jak Microsoft, Amazon Web Services, Meta czy Oracle. Choć nie wiadomo, ile serwerów NVL36 i NVL72 będzie dostarczonych w ramach pierwszej partii, to jej największa część trafi do firmy z Redmond.

NVIDIA GB200 - serwery wykorzystujące nowe superchipy trafią do klientów w grudniu. Wiemy, kto będzie odbiorcą pierwszej partii [2]

NVIDIA GeForce RTX 5090 może otrzymać dwa złącza zasilania 12V-2×6. Jednak nie chodzi tylko o pobór mocy

Warto odnotować, że NVIDIA miała na pewnym etapie spore problemy z uzyskiem podczas produkcji układów B200. Żeby uniknąć dalszych opóźnień zdecydowano się jednak kontynuować produkcję, a wyższy koszt został pokryty z obniżonej marży NVIDII. Większość tych problemów udało się ostatecznie rozwiązać, ale wiele wskazuje na to, że pierwsze serwery NVL36 i NVL72 będą bazowały na układach wyprodukowanych w okresie, kiedy problem z uzyskiem był realny. Oczywiście w żaden sposób nie wpłynie to na możliwości czy stabilność pracy superchipów GB200, ponieważ do klientów trafi tylko w pełni funkcjonalny sprzęt. Należy też pamiętać o tym, że NVIDIA nie jest bezpośrednio producentem omawianych serwerów. Te są składane między innymi przez firmy Foxconn i Quanta na Tajwanie, jednak Microsoft i inne podmioty dokonują zakupu superchipów oraz samych układów graficznych bezpośrednio u NVIDII.

Źródło: Tom’s Hardware, Tim Culpan’s Position

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Miejski wspiera dzieci w sporcie – nowa edycja zajęć od września 2024
Następny artykułGalaxy S24 FE oficjalnie. To najtańszy flagowiec Samsunga