W styczniu w laptopach zadebiutowały nowe karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 3000, które ponownie zaoferowały skok wydajności – zarówno w grach jak i programach. Układy GeForce RTX 3000 to druga już generacja RTX, wykorzystująca rdzenie RT do sprzętowej akceleracji Ray Tracingu oraz rdzenie Tensor, wymagane do poprawnego działania techniki DLSS 2.0. Jeden z najnowszych laptopów, korzystających z tych wszystkich funkcjonalności to ASUS ROG Strix SCAR 17. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak rasowy komputer dla wymagających graczy, w rzeczywistości sprawdzi się świetnie nie tylko w grach, ale także wymagającym oprogramowaniu. Na szczęście coraz więcej programów korzysta z możliwości oferowanych przez rdzenie RT oraz Tensor, umożliwiając znaczące przyspieszenie wykonywania zadań.
Autor: Damian Marusiak
NVIDIA GeForce RTX 3000 w wersjach mobilnych to obecnie najwydajniejsze karty graficzne, jakie znajdziemy w notebookach. Jednak to o ile będą wydajniejsze, będzie zależało przede wszystkim od współczynnika TGP (Total Graphics Power) oraz taktowań rdzenia w trybie GPU Boost. Producenci laptopów od teraz mogą bardziej swobodnie dobierać odpowiednie ustawienia i napięcia GPU, by dostosować je do konkretnych konstrukcji. Im smuklejszy laptop, tym bardziej restrykcyjne ustawienia danej karty graficznej. Im cięższy i grubszy laptop z bardziej rozbudowanym systemem chłodzenia, tym większe możliwości danej karty graficznej. W przypadku omawianego laptopa ASUS ROG Strix SCAR 17, wykorzystana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU może pracować z maksymalnym TGP wynoszącym 130 W. Nie brakuje także wsparcia dla Dynamic Boost 2.0, które umiejętnie kieruje częścią budżetu energetycznego pomiędzy procesorem a kartą graficzną, w zależności od tego, który podzespół w danym momencie potrzebuje więcej mocy.
ASUS ROG Strix SCAR 17 jest przykładem umiejętnego wykorzystania nowych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000. Testowany wariant z GeForce RTX 3080 Laptop GPU oferuje nie tylko wysoką wydajność w grach, ale także sprawne wykorzystywanie architektury GPU w programach.
Dwie poprzednie generacje kart graficznych NVIDIA GeForce dla laptopów były rozdzielane na tzw. wersje Max-P (wewnętrzna nomenklatura, nie stosowana zazwyczaj przy opisywaniu specyfikacji technicznej laptopów) oraz Max-Q. Karty Max-P cechowały się najwyższym współczynnikiem TGP oraz najwyższym zegarem rdzenia graficznego, oferując jednocześnie najlepsze rezultaty w grach oraz programach, kosztem większych rozmiarów laptopów oraz bardziej rozbudowanych układów chłodzenia. Warianty Max-Q odznaczały się większą energooszczędnością oraz wprowadzeniem dodatkowych technik, które w zamyśle miały wpływać przede wszystkim na poprawę kultury pracy. Ze względu na bardziej restrykcyjne limity mocy, nie oferowały tak dużej wydajności jak układy Max-P, jednocześnie były wciąż na tyle mocne, że pozwalały bez problemu ogrywać nowe tytuły. Nowa generacja Ampere zmienia ten stan rzeczy – producent zdecydował się bowiem na ujednolicenie nazewnictwa.
Firma zdecydowała się ostatecznie na usunięcie dopisku “Max-Q Design”, jednocześnie nie rezygnując z technik będących ściśle powiązanych z Max-Q. Tym razem jednak stworzono jeden, wspólny ekosystem, z którego korzystać mogą wszystkie mobilne karty NVIDIA GeForce RTX, bez względu na to jakim współczynnikiem TGP się charakteryzują. Na szczęście producenci laptopów coraz jaśniej informują o tym, jakie dokładnie TGP znajduje się w danym laptopie. Dodając do tego wyczerpujące testy wydajności, mamy większą możliwość, aby podczas zakupów wybrać dokładnie taką konfigurację GPU, na jakiej nam zależy. Co zaś się tyczy Max-Q 3 generacji, które wprowadzono razem z architekturą Ampere. Do dyspozycji oddano nam łącznie cztery techniki, które mogą koegzystować ze sobą w notebookach: Dynamic Boost 2.0, Whisper Mode 2.0, Resizable BAR oraz DLSS / DLSS 2.0. Wszystkie omawiane techniki są obecne w laptopie ASUS ROG Strix SCAR 17. Sprawdźmy zatem jak sprzęt poradzi sobie w grach i programach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS