A A+ A++

W poniedziałek 2 marca o godz. 11 katolicy i katoliczki z archidiecezji gdańskiej, którzy chcą odwołania abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz zadośćuczynienia dla ofiar księży pedofilów, spotkali się z nuncjuszem apostolskim w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio. 

Abp Pennacchio przez wiele miesięcy nie reagował na prośby wiernych z Gdańska w sprawie spotkania. Dopiero zapowiedź protestu pod nuncjaturą, który miał się odbyć w sobotę 29 lutego, przekonała go, by poświęcić czas protestującym z archidiecezji gdańskiej. 

Nuncjatura apostolska w Polsce w końcu zabrała głos w sprawie protestów wiernych z Gdańska (przypomnijmy, że pierwsza manifestacja pod archidiecezją gdańską odbyła się na początku listopada). 

W wydanym przez nią w poniedziałek wieczorem oświadczeniu czytamy m.in.: 

“Spotkanie, które rozpoczęło się i zakończyło wspólną modlitwą, odbyło się w dobrej atmosferze, a dotyczyło sytuacji w gdańskim Kościele związanej z publicznymi zarzutami skierowanymi przeciwko metropolicie gdańskiemu arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Nuncjatura wskazuje, iż nuncjusz jest przede wszystkim przedstawicielem dyplomatycznym, oraz łącznikiem Kościoła w Polsce ze Stolicą Apostolską, rolą nuncjusza nie jest jednak osądzanie spraw, które za jego pośrednictwem przekazywane są do odpowiednich organów Kurii Rzymskiej. Stanowisko to jest konsekwencją obowiązujących norm prawa międzynarodowego oraz prawa kanonicznego.

Podczas spotkania zwrócono m.in. uwagę na konieczność przestrzegania procedur zarówno świeckich, jak również kościelnych, stanowiących gwarancję sprawnego i skutecznego wyjaśnienia sprawy. Należy wyraźnie podkreślić, że żadne nieformalne działania, w tym także doniesienia medialne, same w sobie nie mogą stanowić podstawy do wyciągania konsekwencji prawnych. Wina każdego człowieka, niezależnie od jego roli społecznej, musi być stwierdzona wyrokiem właściwego sądu. Dotyczy to zarówno czynów ściganych przez świeckie prawo karne, deliktów cywilnych, ale także naruszeń norm wynikających z prawa kanonicznego”.

KUL. Uroczystość wręczenia arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Wierni poskarżą się kongregacji? 

Nuncjatura apostolska oświadcza również, że abp Pennacchio “wykazał pełną gotowość udzielenia odpowiedzi na wszelkie zadane pytania, z wielkim szacunkiem odnosi się do wszystkich osób, które wykazują troskę o wspólnotę Kościoła. Ze swojej strony, jak zawsze deklaruje niezwłoczne i sprawne wykonanie wszystkich obowiązków wynikających z jego funkcji”. 

O poniedziałkowym spotkaniu w nuncjaturze zostanie poinformowana Stolica Apostolska. Od abp. Pennacchio wierni usłyszeli, że mogą złożyć oficjalną skargę na metropolitę gdańskiego do odpowiedniej kongregacji w Rzymie, czyli odpowiednika świeckiego ministerstwa. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsiedle Storczyków w Mikołowie z kolejnymi mieszkaniami w ofercie
Następny artykuł532 wydanie audycji Radia RTM-Staszic