A A+ A++

UM Częstochowa

Mural Joanny Ambroz inauguruje 30-stkę OPK ,,GAUDE MATER”

Częstochowska projektantka graficzna swój mural zadedykowała osobom, których życie przeobraziła pandemia, zmuszając ich do szukania swojego miejsca na nowo. Artystyczna aranżacja holu Ośrodka Promocji Kultury to pierwszy element obchodów jubileuszu trzech dekad jego przebogatej działalności.

Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater” powstał 5 grudnia 1991 roku z inicjatywy jego późniejszego pierwszego dyrektora – Krzysztofa Pośpiecha. Przez te trzy dekady OPK wrósł na stałe w pejzaż częstochowskiej kultury – dziś trudno sobie wyobrazić miasto bez tej instytucji, z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 1. Trudno też krótko opisać jego dorobek, inicjatywy oraz obszary kultury i sztuki, na których działał i działa – z biegiem lat było ich coraz więcej. Sale OPK gościły więc wystawy, koncerty, seanse filmowe, spotkania z twórcami – zarówno lokalnymi, jak i odwiedzającymi Częstochowę, dyskusje, turnieje literackie czy warsztaty twórcze. W siedzibie OPK odbywa się większość koncertów organizowanego przez Ośrodek, ,,kroczącego” festiwalu JAZZtochowa; OPK jest też stałym punktem docelowym wędrujących po Częstochowie uczestników ,,Nocy Kulturalnej”; jego sale były też areną wielu wydarzeń organizowanego przez miasto cyklu ,,Aleje – tu się dzieje!” Wybuch pandemii – rzecz jasna – odbił się także na tej różnorodnej, opartej na bezpośrednim spotkaniu odbiorcy z twórczością działalności.

– W tych trudnych czasach staramy się szukać rozwiązań, które chociaż w małym stopniu zaspokajają potrzeby mieszkanek i mieszkańców naszego miasta związane z obcowaniem ze sztuką i kulturą – wyjaśnia Robert Jasiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury. – Stąd wziął się pomysł na stworzenie muralu, którym chcemy zainaugurować szczególny dla nas rok – rok jubileuszu 30-lecia Ośrodka. Czekamy na czas, w którym będziemy mogli spotkać się z naszą publicznością oraz pracować tak, jak do tej pory, spełniając oczekiwania odbiorczyń i odbiorców kultury w Częstochowie.

Mural Joanny Ambroz przedstawia siedzącą, zatopioną w kobaltowym kolorze kobietę. Wszystkie ściany holu wejściowego Ośrodka także zostały pomalowane na kobaltowo. Jak tłumaczy sama twórczyni, chciała wykorzystać pełny potencjał tego pomieszczenia, nadać mu nową wartość. Mural korzysta tylko z trzech kolorów – obok kobaltowego jest jeszcze biały i czarny. Dominujący kobaltowy można interpretować choćby jako wodę bądź emocje – w obu można się przejrzeć, ale i utopić; są potrzebne, ale mogą i przytłaczać. Możemy się im poddać lub próbować je okiełznać – przekonuje autorka. Joanna Ambroz podkreśla też, że mural dedykuje tym, których życie uległo zmianie w związku z pandemią. Chce zwrócić uwagę na to, jak zmagamy się z ograniczeniami, jak poszukujemy swojego miejsca w ich kontekście.

Joanna Ambroz jest częstochowską twórczynią, doktorantką w katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Poruszającą się między sztuką a projektowaniem graficznym, badając zależności między tymi dwiema dziedzinami. Inspiruje ją seksualność, emocje, sytuacje bez wyjścia. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w kolekcjach prywatnych – m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Islandii i Włoszech. Jej plakaty znalazły się w finałach Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach 2020, słowackiego Trnava Poster Triennial 2018 czy Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie 2017. W Częstochowie tworzy akcje społeczne i projekty graficzne – Częstochowa na Plakacie, Historia Częstochowskiej Zapałczarni; stworzyła też oprawę graficzną książki Nasze miasto Często/chowa. Swoje wystawy prezentowała też w OPK ,,Gaude Mater”, w Galerii Wejściówka.

Ośrodek nagrał krótkie video poświęcone nowemu projektowi – można je obejrzeć na jego kanale w serwisie YouTube TUTAJ Więcej o swoim zamyśle mówi też sama artystka.

[embedded content]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCyberpunk 2077 w ekspresowym tempie traci graczy. Znacznie szybciej od Wiedźmina 3: Dziki Gon
Następny artykułJulia Wróblewska ostro o koronasceptykach: Grażynka z Facebooka rozgryzła światowy spisek