W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się ze spółką o podatkowe skutki rozwiązania umowy leasingu finansowego.
Upadek kontrahenta
Sprawa dotyczyła austriackiej spółki leasingowej. W lutym 2007 r. wyleasingowała urządzenie do wytłaczania. Zgodnie z umową leasingu finansowego leasingodawca mógł ją rozwiązać z ważnych przyczyn w każdej chwili z natychmiastowym skutkiem. Okazało się, że podatniczka musiała z tej opcji skorzystać, ponieważ w pewnym momencie kontrahent przestał regulować należności i upadł.
Spółka rozliczyła podatek należny z wystawionej faktury korygującej, której powodem było właśnie wypowiedzenie umowy. W konsekwencji obniżyła łączną wartość transakcji o prawie 1,9 mln euro, z czego VAT po przeliczeniu na złote wynosił ponad 1,6 mln. Faktura korygująca została dostarczyła do syndyka masy upadłości. Ten jednak poinformował spółkę, że jego zdaniem faktura korygująca nie wywołuje skutków na gruncie prawa podatkowego. Dlatego nie została ujęta w rozliczeniach VAT ani w księgach rachunkowych upadłego.
Czytaj więcej
Jak rozliczyć VAT po rozwiązaniu umowy leasingu finansowego
W razie rozwiązania umowy leasingu finansowego na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący ma prawo do korekty faktury dokumentującej tę umowę. Obniżona w takim przypadku podstawa opodatkowania obejmuje należne mu rzeczywiście świadczenie, po uwzględnieniu następstw ww. okoliczności.
Schody zaczęły się, gdy spółka postanowiła jednak „skonsumować” skutki doręczonej syndykowi faktury korygującej i wykazała ponad 1,3 mln zł do zwrotu. Do akcji wkroczył fiskus. Po kontroli zakwestionował prawo spółki do rozliczenia spornej faktury. Urzędnicy tłumaczyli m.in., że kontrahent w upadłości zakwestionował możliwość uregulowania wzajemnych transakcji drogą faktury korygującej. A żeby wywołała ona skutki, powinna być wprowadzona do obrotu poprzez jej doręczenie nabywcy. Faktura korygująca niewprowadzona do obrotu nie może być podstawą obniżenia podatku.
Zdaniem urzędników odmowa przyjęcia faktury przez nabywcę nie różni się od sytuacji, gdy w ogóle nie została wysłana lub odebrana.
Zgoda bez znaczenia
Spółka zaskarżyła decyzję i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wytknął fiskusowi liczne niepr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS