We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczący kopalni Turów.
O sprawie informuje Polska Agencja Prasowa. Na jej oficjalnym koncie na Twitterze pojawił się wpis mówiący o decyzja NSA w sprawie Turowa.
“NSA uchylił postanowienie warszawskiego WSA z 31 maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa; uwzględniono zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej – rzecznik NSA” – czytamy we wpisie zamieszczonym przez PAP.
Ziobro: Bronimy bezpieczeństwa
Do sprawy odniósł się prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
“Skutecznie bronimy bezpieczeństwa Polaków przed agresją lewackich międzynarodówek ekologicznych. Skarga Prokuratury ws. kopalni w Turowie przyniosła efekt. NSA uchylił haniebne postanowienie warszawskiego sądu. O najważniejszych sprawach dla Polski decydują Polacy, a nie zagranica” – napisał minister Ziobro.
Sprawa Turowa
Przypomnijmy, że 31 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. Polski sąd na wniosek ekologów z Niemiec i Czech wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia węgla brunatnego w kopalni.
Wokół polskiej kopalni węgla brunatnego w Turowie co chwila wybucha spór. Jako pierwsi wydobycie próbowali wstrzymać Czesi.
We wrześniu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Decyzja unijnego trybunału była efektem pozwu, jaki złożyły przeciwko Polsce Czechy.
Gdy polski rząd osiągnął porozumienie z Pragą w sprawie funkcjonowania kopalni, pozew przeciw Turowowi złożyły władze niemieckiego miasta Żytawy. Gdy pierwsza z nich nie przyniosła rezultatu, lokalni politycy zdecydowali się na kolejną próbę.
Węgiel będzie wydobywany
Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego oznacza, że w kopalni nadal będzie można wydobywać węgiel. Przypomnijmy, że Kompleks Energetyczny w Turowie, który jest kluczowym elementem struktury Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zakaz wydobycia węgla brunatnego z tej kopalni oznaczałby poważne problemy dla bogatyńskiej elektrowni, a w konsekwencji dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kompleks pokrywa 7 proc. zapotrzebowania energetycznego Polski, dostarczając prąd do 3,7 mln gospodarstw domowych. Turów to także 70 000 miejsc pracy.
Czytaj też:
“Rząd nie pozwoli na brukselski dyktat”. Anna Moskwa: Złożyliśmy kolejne trzy skargi do TSUECzytaj też:
Polacy chcą być w UE? Przewaga zwolenników wśród wyborców największych partii
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS