A A+ A++

Polska będzie pogłębiać współpracę z USA w zakresie cyberbezpieczeństwa cywilnego i wojskowego – podkreślił w poniedziałek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

NSA i FBI wkroczą do polskiego internetu. "Pomogą w ochronie infrastruktury krytycznej"
fot. YURI GRIPAS / /  Reuters / Forum

Wicepremier powiedział w poniedziałek w Radiu Zet – odnosząc się do swojej niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych – że przyjeżdża z “jasna deklaracją”, iż Polska w zakresie cyberbezpieczeństwa cywilnego, wojskowego i będzie pogłębiała współpracę z amerykańskimi służbami.

“To zostało w Stanach ustalone w NSA (National Security Agency – PAP) i w FBI w Pentagonie. Te rzeczy zostały spięte w jedną całość i ta kooperacja będzie się poszerzała. To oznacza, że będziemy mogli korzystać z zasobów amerykańskich, jeśli chodzi o wiedzę, jeżeli będą widzieli (amerykańskie służby – PAP), że ataki się poszerzają i zwiększają, będziemy mogli korzystać z ekspertów, (…) Będzie można w czasie rzeczywistym przekazywać informacje, co się dzieje, jeżeli chodzi o liczbę incydentów” – wskazał Gawkowski.

Dodał, że w Polsce dziennie zgłaszanych jest powyżej 1 tys. incydentów zagrażających cyberbezpieczeństwu. Zwrócił jednak uwagę, że są i takie dni, w których takich incydentów jest dwa razy więcej. “Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych wskazywali jasno, że najbardziej w Polsce atakowana jest infrastruktura krytyczna. Widzą bardzo duża kooperację między wojskowymi służbami białoruskimi, a rosyjskimi, jeśli chodzi o dezinformację przeciwko Ukrainie i jej wsparciu” – zaznaczył minister.

Gawkowski zauważył, że z USA “łączą nas pola inwestycyjne”. “Będziemy w Polsce realizowali jedną z największych inwestycji w historii Rzeczpospolitej tj. inwestycję Intela – fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem” – podkreślił szef MC.

W ubiegłym tygodniu w USA Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski rozmawiał z przedstawicielami koncernu Intel na temat przyspieszenia wsparcia państwa dla budowy fabryki półprzewodników pod Wrocławiem.

W czerwcu 2023 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki i minister Janusz Cieszyński ogłosili największą w historii bezpośrednią inwestycję zagraniczną w Polsce. Informowano wówczas, że gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w zakład Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem. (PAP)

ab/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStworzona przez Hisense technologia ekranów 100-calowych ULED TV to nowa jakość wrażeń podczas oglądania UEFA EURO 2024™
Następny artykułWygrana na początek przygotowań