A A+ A++

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w środę, że dziecko urodzone przez matkę zastępczą w Kanadzie, które w akcie urodzenia, jako rodziców wpisanych ma dwóch ojców, w tym jednego Polaka, ma prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa. W sprawę zaangażowany był Rzecznik Praw Obywatelskich.

“W ustnych motywach rozstrzygnięcia NSA wskazał, że państwo nie może czynić łaski z potwierdzenia obywatelstwa w sytuacji, gdy przepis prawa materialnego wyraźnie stanowi o obowiązku takiego działania” – przekazało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak dodano w informacji RPO, na mocy tego środowego wyroku wojewoda mazowiecki ma teraz 30 dni na decyzję o potwierdzeniu obywatelstwa polskiego dziecka.

W sprawie chodziło o odmowę potwierdzenia obywatelstwa dziewczynki urodzonej w Kanadzie w procedurze surogacji. “W jej akcie urodzenia jako rodziców ujawniono dwóch ojców: ojca biologicznego (obywatela Polski) i jego męża” – przekazano.

Zarówno organy polskiej administracji, jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówiły potwierdzenia obywatelstwa dziecka z uwagi na tzw. klauzulę porządku publicznego. Wskazywano, że polski system prawny nie zna umowy o surogację oraz rodzicielstwa osób tej samej płci. Skarga kasacyjna trafiła do NSA.

RPO uznał odmowę potwierdzenia obywatelstwa za dyskryminację

Do sprawy przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich, który odmowę potwierdzenia obywatelstwa dziecka wyłącznie z powodu statusu jego rodziców – pary jednopłciowej – uznał za dyskryminację. W ocenie Rzecznika “rozstrzygnięcie organów administracji, a następnie sądu I instancji, prowadzą do pozbawienia małoletniej – bezsprzecznie będącej córką polskiego obywatela – prawa do obywatelstwa polskiego, jedynie na tej podstawie, że w jej akcie urodzenia wskazane są jako rodzice osoby tej samej płci”.

“Takie działanie stanowi dyskryminację małoletniej ze względu na orientację seksualną jej rodziców, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego, kształtowanego przez konstytucję oraz normy prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka” – wywodził RPO.

Argumentację tę podzielił NSA, który w środę uchylił zarówno wyrok WSA, jak i poprzedzające go decyzje organów administracji.

Jak zaznaczyło Biuro RPO, w uzasadnieniu wyroku NSA wskazał ponadto, że “postępowanie dowodowe przeprowadzone przez organy – zwłaszcza zaś konieczność dostarczenia badań genetycznych, któr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozpoczęła się akcja rozliczeń PIT
Następny artykułSiergiej Ławrow ostrzega Wielką Brytanię: Zastosujemy działania odwetowe