A A+ A++

Delegacja samorządowców z gminy Krasnystaw odwiedziła dwa zakłady należące do Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Zbożowego Kapka w Tarnogrodzie i Jarosławiu. Ich właściciel planuje podobną inwestycję w Krupcu, a skup zbóż chce rozpocząć w 2022 roku.

Ośmioosobowa grupa radnych, na czele z wójt gminy Krasnystaw Edytą Gajowiak-Powroźnik, zwiedzała elewator i młyn w Jarosławiu oraz młyn, piekarnię i cukiernię w Tarnogrodzie. Przewodnikiem był Tadeusz Kapka, właściciel Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Zbożowego Kapka, który swoją kolejną firmę planuje otworzyć w Krupcu. Przedsiębiorstwo Kapka to rodzinna firma z 70-letnimi tradycjami młynarskimi, należąca do największych producentów mąki w Polsce. Główny profil jej działalności to skup i przetwórstwo zbóż. Firma produkuje mąki pszenne piekarnicze i specjalistyczne oraz mąki do użytku domowego. Obecnie przedsiębiorstwo dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi w południowo-wschodniej Polsce. W Tarnogrodzie w województwie lubelskim ma młyn pszenny, a w Jarosławiu na Podkarpaciu – młyny pszenny i żytni. Poza tym posiada rozbudowaną sieć logistyczną i flotę transportową. Planowany zakład w Krupcu ma być bardziej nowoczesny i prawdopodobnie największy w kraju.

W gminie Krasnystaw firma ma około 11 ha ziemi, z których część zamierza wykorzystać na budowę silosów na zboże. W drugim etapie chce wybudować m.in. młyn, a w nowym zakładzie planuje zatrudnić co najmniej 50 do 70 osób. Dla miejscowych rolników ma to być miejsce bezpośredniego zbytu żyta czy pszenicy, a na inwestycji mogą skorzystać także okoliczne firmy transportowe, budowlane i montażowe.

Podczas wizyty samorządowców z gminy Krasnystaw Tadeusz Kapka potwierdził wcześniejsze deklaracje, dotyczące m.in. wpływu zakładu w Krupcu na środowisko. Jedynymi odpadami, które będą powstawać przy produkcji mąki, będą te związane z oczyszczaniem zbóż i sprzedawane producentom pelletu, a na wentylatorach do suszenia zboża zostaną zamontowane urządzenia tłumiące hałas. Uczestnicy wyjazdu mogli się przekonać, jak może wyglądać inwestycja w gminie Krasnystaw, a inwestor ma ogromne doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Podsumowując wizytę radni przyznali, że byli pod wrażeniem nowoczesności i czystości obiektów oraz przebojowości i znajomości branży właścicieli firmy.

Dawniej tereny w Krupcu należały do gminy, ale kupiła je firma, której inwestycja nie doszła do skutku. Obecny inwestor jest zdeterminowany, by zrealizować swój pomysł i już kompletuje pozwolenia oraz inne niezbędne dokumenty. Nowa inwestycja to nie tylko szansa na nowe miejsca pracy i rynek zbytu zbóż dla rolników, ale także wzrost zainteresowania kolejnych inwestorów terenami, którymi dysponuje samorząd, wpływy z podatku dochodowego od pracowników, a w przyszłości także wpływy z podatku od nieruchomości, co w konsekwencji powinno się przełożyć na rozwój gminy i powiatu krasnostawskiego. (k, fot. Andrzej Bąk, radny gminy Krasnystaw)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPandemia zmieniła rynek venture capital na lepsze. Dla funduszy nadchodzą złote czasy
Następny artykułSpore zmiany w Bliku. Dotyczą wszystkich użytkowników