A A+ A++

To kolejny wpisany do rejestru obiekt na krótkim fragmencie Złotej – od Łąkowej do Sobieskiego. W rejestrze są już domy nr 6 i 9 (w tym drugim mieszkał ksiądz Michał Sopoćko). Teraz do rejestru trafia ósemka. Zostaje czwarty z nich – siódemka. Na razie jest w ewidencji zabytków.

Dom ma wartości artystyczne i naukowe. Do tych pierwszych zalicza się – jak podaje konserwator wojewódzka – „oryginalna zwarta, proporcjonalna bryła, której znaczącym i najbardziej reprezentacyjnym elementem jest naczółkowy dach mansardowy z facjatami w obu połaciach. Forma dachu mansardowego wywodzi się z francuskiej architektury XVII wieku. Obok funkcji zwiększającej powierzchnię mieszkalną poddasza, dachy mansardowe stosowano również ze względów dekoracyjnych m.in. willach, domach miejskich i kamienicach. Do powyższych wartości artystycznych należy dodać dekoracyjne odeskowanie elewacji z charakterystyczną dla dzielnicy Bojary »jodełką« umieszczaną w partii podokiennej, ozdobne deskowanie szczytów oraz kanelowane pilastry z oprofilowaną głowicą z motywem rombu ujmujące naroża budynku”.

– Oprócz wartości artystycznych bryła i elewacje domu mieszkalnego przy ul. Złotej 8 w Białymstoku mają wartości naukowe oraz walory urbanistyczne i krajobrazowe. Zachowana bryła wskazuje na przedwojenne rozplanowania tej części miasta, które po II wojnie światowej uległo znacznym przekształceniom – dodaje Małgorzata Dajnowicz, wojewódzka konserwator zabytków.

Dodaje, że ul. Złota została wytyczona w 1927 roku jako łącznik między Sienkiewicza a Sobieskiego w celu ułatwienia komunikacji. Jej przebieg nie zmienił się do dzisiaj. Ponadto dom przy ul. Złotej 8 stanowi dzieło minionej epoki jako przykład drewnianego budownictwa mieszkalnego – okazałej willi miejskiej – wznoszonego w okresie międzywojennym na terenie miasta.

– Zachowana oryginalna, proporcjonalna bryła i dekoracyjnie szalowane elewacje mają charakterystyczne cechy drewnianej architektury Bojar. Ponadto stanowią integralny element historycznej, drewnianej zabudowy tej białostockiej dzielnicy – dodaje konserwator wojewódzka.

Dom mieszkalny przy ul. Złotej 8 w Białymstoku stanowi autentyczny dokument historii rozwoju architektonicznego i urbanistycznego miasta Białegostoku zachodzącego w dwudziestoleciu międzywojennym. Zarówno bryła budynku, jak i dekoracyjne drewniane elewacje domu przetrwały działania wojenne bez większych uszkodzeń.

Dodajmy, że ten fragment ul. Złotej miałby być częścią Parku Kulturowego, który chce powołać na fragmencie historycznych Bojar miasto. Zapowiadał to na łamach „Wyborczej” wiceprezydent Adam Musiuk.

– Prace związane z powołaniem na Bojarach Parku Kulturowego zostały rozpoczęte. Obecnie trwają prace analityczne i są opracowywane niezbędne dokumenty – mówi dziś Agnieszka Błachowska z biura prasowego w magistracie.

Park ma obejmować rejon ul. Wiktorii, Koszykowej, Staszica, a także – jako drugi element – wspomniany fragment Złotej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLawina wniosków do PUP w Sosnowcu o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Na razie nikt nie zgłosił zwolnień grupowych
Następny artykułSzczęśliwy finał poszukiwań. Mężczyzna znaleziony w innym powiecie