Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa na Twitterze, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Senatu ponowny wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu.
Prokuratura chce oskarżyć Grodzkiego o korupcję
Prokuratura po tym, jak zbadała doniesienia „Gazety Polskiej” na temat możliwej korupcji w Specjalistycznym Szpitalu im. Prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie, zdecydowała się w marcu 2021 roku na skierowanie wniosku do Senatu RP o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który w przeszłości kierował tą placówką.
Według Prokuratury Regionalnej w Szczecinie wykryto 14 „zdarzeń korupcyjnych”, czyli przyjęcia korzyści majątkowych przez Grodzkiego w latach 2006-2012. Polityk jako dyrektor szczecińskiego szpitala miał „przyjmować korzyści majątkowe w złotówkach i dolarach, zobowiązując się w zamian do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia pacjentom dobrej opieki lekarskiej”.
Wniosek ws. Grodzkiego zostawiony bez dalszego biegu
Senat odesłał jednak wniosek do prokuratury, prosząc o poprawienie go, wskazywano na „wady formalne”. Prokuratura odesłała wniosek ponownie 30 kwietnia. Mimo to wicemarszałek Bogdan Borusewicz w październiku poinformował, że pozostawił wniosek prokuratury w tej sprawie „bez dalszego biegu”.
Pod koniec listopada Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o śledztwie w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków poprzez, zdaniem śledczych, zlekceważenie wniosku szczecińskiej prokuratury.
Marszałek Grodzki odpiera zarzuty
Grodzki wielokrotnie odpierał zarzuty, dotyczące przyjmowania łapówki mówiąc, że to pomówienia. Wspominał o sygnałach od pacjentów, którzy mieli być szantażowani. Marszałek Senatu podkreślał, że przez 36 lat nie było zastrzeżeń do jego postawy etycznej. Przekonywał, że nie zamierza zrzec się immunitetu. Polityk deklarował także gotowość do wytoczenia procesu o zniesławienie.
Czytaj też:
Ziobro skarży wyrok w sprawie frankowej. Skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS