A A+ A++

Dotychczas sądzono, że pamięci CUDIMM będą obsługiwane wyłącznie przez platformę desktopową Intel Arrow Lake-S. Jednak, jak donosi serwis VideoCardz, według informacji od MSI, procesory z serii Ryzen 9000 również będą mogły współpracować z CUDIMM.

MSI potwierdza obsługę CUDIMM na platformach AMD

Podczas ostatniego webcastu MSI potwierdziło, że nadchodzące płyty główne X870 i X870E będą wspierały CUDIMM w połączeniu z procesorami Ryzen serii 8000 i 9000. Niestety, na obecną chwilę, poprzednia generacja procesorów Ryzen 7000 nie jest kompatybilna z tymi pamięciami.

MSI podkreśla, że ich płyty X870 zostały zoptymalizowane pod kątem lepszej jakości sygnału, co poprawi obsługę ultraszybkich modułów pamięci.

MSI podkreśla, że ich płyty X870 zostały zoptymalizowane pod kątem lepszej jakości sygnału, co poprawi obsługę ultraszybkich modułów pamięci. Chociaż procesory Ryzen 8000 (Phoenix) i Ryzen 9000 (Granite Ridge) mogą współpracować z CUDIMM, starsze Ryzeny 7000 (Raphael) mają z tym problem ze względu na nierozwiązany błąd, który uniemożliwia uruchomienie systemu. MSI sugeruje, że problem może zostać naprawiony w przyszłości, choć brak jest oficjalnego potwierdzenia. Obecnie nie jest jasne, jakie dokładnie prędkości CUDIMM będą obsługiwane przez procesory Ryzen 8000 i 9000 oraz czy będą one dorównywać tym na platformie Intel Arrow Lake-S.

Jeśli wsparcie dla CUDIMM w serii Ryzen 7000 zostanie wprowadzone, płyty główne mogą początkowo działać z obniżoną prędkością transferu danych, którą będzie można następnie dostosować ręcznie lub automatycznie do optymalnych ustawień. Nie wiadomo jednak, czy AMD jest zainteresowane dodaniem wsparcia dla CUDIMM w starszej generacji procesorów i czy przyniesie to realne korzyści.

10 000 MT/s wciąż jest odległe

Podczas webcastu TOPPC skomentował również postępy w prędkości pamięci, sugerując, że osiągnięcie prędkości 10 000 MT/s wciąż jest odległe. Oznacza to, że chociaż podkręcanie modułów pamięci za pomocą specjalnie dobranych układów i podwyższonych napięć pozwala na uzyskanie wyższych prędkości transferu danych, ich powszechne zastosowanie zajmie jeszcze trochę czasu.

W przypadku specyfikacji JEDEC dotyczących wydajności, są one dość konserwatywne pod względem timingów i napięć, a wszelkie wyższe wartości są traktowane jako podkręcanie, wykraczające poza standardowe normy. CUDIMM, wyposażone w sterownik CDK, mają „oficjalnie” obsługiwać prędkości transferu danych na poziomie 6,400 MT/s i wyższe. Jednak czołowi producenci modułów pamięci dla entuzjastów już ogłosili swoje produkty osiągające prędkości 9200 MT/s i 9600 MT/s, prawdopodobnie z myślą o platformach Intel Arrow Lake-S.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁaweczka Henryka Kwinto w nowej lokalizacji
Następny artykułJak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy do swojego domu? Sprawdź nasze porady!