Tym samym konsumenci uzyskają narzędzie zbliżone w pewien sposób do postępowań układowych wprowadzonych w 2015 r. mocą ustawy Prawo restrukturyzacyjne, z których jednak korzystać mogą wyłącznie przedsiębiorcy, spółki, wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem oraz wspólnicy spółek partnerskich.
– Wprowadzoną zmianę należy ocenić pozytywnie – mówi Agnieszka Zgrzebna z Krajowego Centrum Pomocy Dłużnikom.
– Osoby fizyczne dostaną do swojej dyspozycji narzędzia zarezerwowane do tej pory wyłącznie dla przedsiębiorców, a które zostały przecież wprowadzone mocą ustawy prawo restrukturyzacyjne po to, aby ogłoszenie upadłości było absolutną ostatecznością. Ustawodawca wyszedł z założenia, że podobnie powinno być w przypadku osób fizycznych. O swego rodzaju forowaniu tego postępowania świadczy chociażby treść art. 49125 ust. 2 prawa upadłościowego, zgodnie z którym do postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli sąd może skierować nawet dłużnika, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, chyba że ten już we wniosku złożył wyraźne oświadczenie, że taki tryb oddłużenia go nie interesuje – kontynuuje Agnieszka Zgrzebna.
zobacz także:
Jakie są cechy charakterystycznego nowego trybu?
W trybie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli dłużnik zachowa swój majątek i będzie miał możliwość dokonania restrukutryzacji bez ogłaszania upadłości. Jak wskazuje sam ustawodaw … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS