A A+ A++

SANOK / PODKARPACIE. Podczas wczorajszej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Sanockiego radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przeznaczeniu 252 tys. zł na zakup specjalistycznej aparatury medycznej, która będzie wykorzystywana na Bloku Operacyjnym do wykonywania zabiegów urologicznych, tj. optyki endoskopowe, resektoskop bipolarny, ureterorenoskopy sztywne, ureterorenoskop giętki, cytoskop giętki, mini PCNL.

W sanockim szpitalu rocznie wykonuje się ok. 800 zabiegów urologicznych natomiast poradnia urologiczna przyjmuje ok. 10 tys. pacjentów.

Jakie objawy powinny skłonić do konsultacji urologicznej?

  • nawracające infekcje dróg moczowych i narządów płciowych,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • utrzymujące się parcie na pęcherz,
  • zmiana koloru moczu,
  • nadmierna lub niedostateczna potrzeba oddawania moczu,
  • ból: podbrzusza, dolnej części pleców lub jąder, świąd lub pieczenie w okolicach cewki moczowej,
  • wady rozwojowe związane z układem moczowym (zwykle stwierdzane już u noworodków).

Do czego będą służyć zakupione urządzenia?

Resektoskop

Leczenie prostaty metodą enukleacji bipolarnej TURP

Zabieg przezcewkowej enukleacji prostaty metodą TURP jest jedną z małoinwazyjnych, endoskopowych metod leczenia łagodnego przerostu tego gruczołu. Jego najważniejsze zalety to precyzja i skuteczność redukująca do minimum ryzyko powikłań oraz krótka hospitalizacja i szybki powrót do zdrowia.

TURP jest rozwinięciem i udoskonaleniem znanej od dawna techniki wyłuskiwania gruczolaka stercza na drodze otwartej operacji chirurgicznej i pozwala na doszczętne usunięcie zmian przerostowych w granicy tzw. torebki chirurgicznej (granica strefy przejściowej i obwodowej stercza) nawet w bardzo dużych prostatach.

Wśród najważniejszych zalet zabiegu przezcewkowego usunięcia przerostu prostaty metodą TURP wymienić można:

  • doszczętne usunięcie gruczolaka, czego efektem jest natychmiastowa poprawa mikcji (oddawania moczu) oraz zredukowane ryzyko nawrotów choroby,
  • ograniczone do minimum krwawienie z ran pooperacyjnych,
  • brak objawów podrażnieniowych wynikających z poparzenia torebki prostaty w trakcie usuwania tkanki – w przypadku innych metod objawy te mogą trwać nawet do miesiąca,
  • w przypadku wykrycia raka istnieje możliwość wykonania radykalnej prostatektomii (usunięcia całego gruczołu krokowego wraz z guzem) dzięki zminimalizowanym odczynów zapalnym tkanek otaczających stercze,
  • krótki czas realizacji całej procedury oraz szybki powrót pacjenta do zdrowia i codziennych obowiązków (zwykle jest to nie więcej niż 24 godziny).

Ureterorenoskop

URS – jest urologicznym zabiegiem endoskopowym wykonywanym przez cewkę moczową, który polega na inspekcji moczowodu. URS może być diagnostyczny lub leczniczy. URS wykorzystywany jest do diagnostyki schorzeń moczowodu, w których metody obrazowe nie dają odpowiedzi na temat patologii wewnątrz moczowodu. URS diagnostyczny pozwala na ocenę światła moczowodu pod kątem zwężeń lub nowotworów w jego świetle. W czasie zabiegu możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

URS leczniczy wykonywany jest w przypadku schorzeń moczowodu, które mogą być leczone w sposób endoskopowy – kamica moczowodowa powodująca kolkę nerkową, pozabiegowe zwężenia moczowodu, niektóre nowotwory moczowodu. Coraz częściej ureterorenoskopia wykorzystywana jest do leczenia schorzeń w obrębie układu kielichowo – miedniczkowego. URS najczęściej wykonywany jest z powodu kamicy moczowodowej i nazywany jest wówczas – URSL – skrót od ureterorenoskopowa litotrypsja, czyli skruszenie złogu.

URSL w przypadku kamicy moczowodowej – skruszenie i usunięcie złogu z moczowodu. Ureteroskopia to powszechnie stosowana metoda leczenia kamicy układu moczowego, w której wykorzystuje się endoskop o małej średnicy. Zabieg ten jest skuteczny i wiąże się z niskim ryzykiem powikłań. Pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne lub regionalne. Podczas zabiegu nie wykonuje się żadnych cięć, a rozfragmentowany kamień wyciągany jest przez cewkę moczową za pomocą specjalnego „koszyczka” lub kleszczyków.

MiniPCNL

miniPCNL jest metodą analogiczną do PCNL i polega na kruszeniu i usuwaniu z nerki złogów za pomocą endoskopu (nefroskopu) wprowadzonego przezskórnie. Różnica polega na średnicy endoskopu – kaliber instrumentu wykorzystywanego w metodzie miniPCNL jest znacznie mniejszy, dzięki czemu uraz miąższu nerkowego jest mniejszy. Metoda ta wykorzystywana jest w przypadku małych i średniej wielkości kamieni zlokalizowanych w nerce, często położonych w dolnym kielichu nerki. Podczas miniPCNL do kruszenia kamieni wykorzystywany jest laser oraz urządzenie działające w oparciu o energię ultradźwięków. Wyboru między PCNL i miniPCNL dokonuje zawsze urolog na podstawie wyników badań obrazowych.

źródło: SPZOZ w Sanoku / Powiat Sanocki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł80. rocznica utworzenia Republiki Pińczowskiej
Następny artykułZapisy na pielgrzymkę na Jasną Górę do końca lipca