9 nowych fotopułapek i konsultacje z Radami Dzielnic dotyczące ich umiejscowienia – to nowy sposób na walkę z nielegalnym śmieceniem w Katowicach.
***
– Pomimo rosnącej świadomości o konieczności segregowania odpadów wciąż zdarzają się osoby, które próbują oszukać system wyrzucając śmieci w lasach bądź przy drogach. Na takie działania nie ma zgody, dlatego 9 nowych fotopułapek trafiło do straży miejskiej. Ich lokalizacje będą ustalane przy współpracy z Radami Dzielnic, które pomogą w wyznaczaniu miejsc szczególnie narażonych na nielegalne podrzucanie odpadów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Każdego roku miasto jest zaangażowane w przeróżne akcje sprzątania terenów zielonych i lasów. Wydział Kształtowania Środowiska udostępnia kontenery, rękawiczki i worki do sprzątania, a w samo sprzątanie często angażują się mieszkańcy. Takie fotopułapki mogą pomóc i spełnić rolę prewencyjną. Dziękuję katowiczanom za poparcie projektu – mówi Dawid Kamiński, autor wniosku do budżetu obywatelskiego, w ramach którego zakupiono nowe fotopułapki.
Cd. poniżej.
*** *** ***
Polecamy
Szpital sprzedany za złotówkę. A wcześniej dostał prawie 180 mln zł.
katowicedzis.pl/2023/11/szpital-sprzedany-za-zlotowke-a-wczesniej-dostal-prawie-180-mln-zl/
*** *** ***
W sumie katowiccy strażnicy miejscy mają do dyspozycji 17 fotopułapek (w tym 9 nowych zakupionych właśnie dzięki realizacji projektu z BO). Teraz fotopułapki będą wykorzystywane do namierzania osób, które nielegalnie podrzucają odpady. Przy współpracy z Radami Dzielnicy zdefiniowany zostanie obszar, w którym następnie katowiccy Strażnicy Miejscy zamontują fotopułapkę.
W 2023 roku Zespół ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Katowicach pięciokrotnie montował urządzenie rejestrujące tzw. fotopułapkę. Trzy razy były to miejsca, w których dochodziło do porzucania śmieci (dzielnice: Ligota, Szopienice, Załęże). W dwóch przypadkach było to związane z dewastacją mienia publicznego (dzielnica Zarzecze oraz Katowicki Park Leśny).
By ochronić nasze lasy i w inne ustronne miejsca przed wywożeniem tam śmieci,, w Katowicach działają cztery Gminne Punkty Zbiórki Odpadów – przy ul. Bankowej (Śródmieście), ul. Milowickiej 7b (Dąbrówka Mała), Obroki 140 (os. Witosa) oraz przy ul. Zaopusta 70 (Podlesie). Punkty przy ul. Bankowej i Zaopusta niedawno przeszły remont. Punkty selektywnej zbiórki odpadów powstały po to, by mieszkańcy mogli oddawać tam śmieci, które nie są wytwarzane regularnie (np. wielkogabarytowe, budowlane i rozbiórkowe z remontów, a także odpady niebezpieczne: farby, oleje, smary, zużyty sprzęt AGD). Do punktu mieszkańcy mogą przywozić dziennie maksymalnie 500 kg odpadów budowlanych oraz 1 m3 sześcienny odpadów ulegających biodegradacji, w tym zielonych i ogrodowych. Można także przywozić samodzielnie posegregowane śmieci – w tym takie, których nie można wyrzucać do zwykłych pojemników zgodnie z podziałem na odpowiednie frakcje. Punkty te nie przyjmują odpadów od przedsiębiorców. Od 1 grudnia przy ul. Bankowej działa biuro obsługi klienta, w którym mieszkańcy mogą załatwić wiele spraw związanych z gospodarką odpadami.
Każdego roku liczba odebranych odpadów komunalnych z terenu Katowic rośnie. W 2022 roku łączna masa odebranych odpadów komunalnych wraz z odpadami budowlanymi wynosiła ponad 130 tys. ton. W tym zmieszanych odpadów komunalnych odebrano 82,7 tys. ton.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Fot. G. Krajewski
Za WKS UM Katowice.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS