A A+ A++

Zabetonowany przez lata placyk u zbiegu ulic Ehrenberga i Chełmońskiego na Azorach ma szanse na nową przyszłość. W czwartek 30 listopada odbędzie się kolejne spotkanie z mieszkańcami w sprawie pomysłów na utworzenie tam zielonego skweru.

Teren przy ul. Ehrenberga został wybrany jako jedno z kilku miejsc, które zmienią się dzięki unijnym środkom w ramach projektu LIFE PACT. Przygotowania koordynuje miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, odpowiedzialna m.in. za adaptację Krakowa do zmian klimatycznych.

Kraków współpracuje w tej sprawie z Madrytem i belgijskim Leuven. Miasta te wspólnie zdecydowały się zawalczyć o pozyskanie środków z Komisji Europejskiej na realizację „inicjatyw naśladujących naturę”. Pod tym hasłem kryją się takie rozwiązania jak np. ogrody deszczowe, łąki kwietne, pnącza na elewacjach budynków czy zielone dachy.

Pięć miejsc

W taką ideę wpisuje się również wprowadzanie zieleni w miejsca, które do tej pory były zabetonowane, utwardzone – z jednej strony tworząc tzw. „wyspy ciepła”, a z drugiej ograniczając retencję wody. Po długich poszukiwaniach działek, które mogłyby przejść taką zieloną metamorfozę, wytypowane zostały lokalizacje przy ulicach Strzelców, Witosa, Banacha, Monte Cassino i Ehrenberga.

We wrześniu KEGW podpisał umowę z projektantami, po czym rozpoczęły się już pierwsze prace i warsztaty z mieszkańcami – założeniem całego projektu jest bowiem wypracowywanie rozwiązań wraz ze społecznością lokalną.

Lista pomysłów

W październiku odbyły się pierwsze warsztaty dotyczące działki przy ul. Ehrenberga. Wzięło w nich udział 50 osób. Zgłaszanych pomysłów było wiele, część postulatów się pokrywała, ale były też i takie, które się wykluczały.

Wśród postulatów przewijało się wyraźnie oczekiwanie utworzenia zadaszonego miejsca. Mieszkańcom zależy też na oświetleniu – tak, by miejsce to dawało poczucie bezpieczeństwa. Lampy mają być zasilane z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

Kluczowy element nowego zagospodarowania to roślinność: mieszkańcy oczekują, by zieleń rosła w gruncie, a nie w donicach, oraz by była możliwie gęsta i łatwa w utrzymaniu. Ma zostać posadzona zarówno w głębi działki, jak i od strony ul. Ehrenberga. – Na miejscu zgodnie z wolą mieszkańców pojawią się łatwe w pielęgnacji nowe krzewy, trawy i rośliny ozdobne – zapowiada Magdalena Wasiak z KEGW.

Pojawią się też miejsca do siedzenia, gdzie będzie można odpocząć i spędzić wolny czas. Mieszkańcy, w zależności od możliwości finansowych, proponowali także montaż monitoringu, niewielkiej tężni solankowej czy pitniku.

Uczestnicy warsztatów nie chcieli natomiast w tym miejscu placu zabaw. Pojawiały się również obawy co do tego, czy ławki nie będą zachęcać młodzieży czy osób bezdomnych do zakłócania porządku.

To pokazuje, jak ważne jest partycypacyjne projektowanie takich skwerów – spotkanie z codziennymi użytkownikami może przed projektantami odsłonić priorytety, których nie widać zza biurka.

Pokażą efekty prac

W czwartek 30 listopada o godz. 17.30 w XIV Liceum  Ogólnokształcącym przy ul. Chełmońskiego 24 odbędzie się drugie spotkanie w tej sprawie. Projektanci zaprezentują koncepcję zagospodarowania terenu, którą wypracowali na podstawie pomysłów zebranych podczas październikowych warsztatów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRajd Barbórka już w weekend. Tak wygląda trening od kuchni
Następny artykułJak rozwiązać metrażowy problem?