A A+ A++


Wizualizacja: SARR

Miasto Nowy Sącz i działająca w jego imieniu Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego ogłosiły przetarg na pierwszy etap opracowania renowacji konserwatorskiej Zamku Królewskiego. W ciągu roku powinny zostać przygotowane m.in. dokumentacja geologiczna wzgórza zamkowego, koncepcje odbudowy poszczególnych pomieszczeń oraz opracowanie programu konserwatorskiego. Jak dotąd na wstępne prace dokumentacyjne Miasto otrzymało już w zeszłym roku 650 tys. zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Kwestią przygotowań do obiecywanej odbudowy nowosądeckiego zamku od lat zajmuje się Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego. Do tej pory wykonano badania archeologiczne, kwerendy historyczne oraz place planistyczne. Ich efektem była m.in. przedstawiona w połowie 2022 roku koncepcja odbudowy zamku w stylu „nowoczesnym”, ze szklanym dachem. Koncepcja została powszechnie skrytykowana. Z jej założeniami oraz wizualizacjami można się zapoznać m.in. tutaj: Dom weselny „Zamek królewski”.

Już w tym roku, tuż przed wyborami samorządowymi, przedstawiono koncepcję „klasyczną”. Jej podstawą są plany budowli z 1777 r., XIX w. i z 1928 r. Również opisowe dokumenty archiwalne przedstawiające zamek z tamtego okresu. To właśnie ma być jedną z wytycznych dla przygotowujących już bardziej szczegółowe plany.

SARR oczekuje od przyszłego wykonawcy dokumentacji geologicznej skarpy zamkowej, inwentaryzacji geodezyjnej oraz opracowania badań konserwatorsko-architektonicznych fundamentów zabytku. Natomiast koncepcja badawczo-architektoniczna winna obejmować m.in. koncepcje:

Reklama

  • odbudowy wieży narożnej od strony Dunajca i narożnika północno-zachodniego;
  • budowy pomieszczeń kubaturowych głównego budynku zamku;
  • budowy pomieszczeń kubaturowych budynku dawnej biblioteki;
  • muru zabezpieczającego skarpę w narożniku północno-zachodnim;
  • odbudowy baszty zamkowej wraz z układem pomieszczeń, aranżacji oraz wizualizacjami.

Ponadto wykonawca powinien opracować koncepcję zabezpieczenia i zagospodarowania wzgórza zamkowego w Nowym Sączu wraz z przyległym terenem. Też opracować program konserwatorski.

wizualizacja odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego
Wizualizacja: SARR

Oferty w przetargu można składać do 13 września. Głównym kryterium wyboru oferty jest cena (60%) oraz kwalifikacje zawodowe i doświadczenie personelu wykonawcy (40%). Termin realizacji określono na 12 miesięcy od momentu udzielenia zamówienia.

Jarosław Suwała, prezes SARR, przypomina, że Zamek Królewski w Nowym Sączu został zbudowany przez króla Polski, Wacława II, co wykazały najnowsze badania archeologiczne.

– W średniowieczu był rezydencją królewską o międzynarodowym charakterze, stanowiąc tradycyjne miejsce spotkań królów Polski i Węgier na równi z Wyszehradem, będącym dziś symbolem współpracy państw Europy Środkowej. W okresie baroku, za sprawą książąt z rodu Lubomirskich przybrał postać palazzo in fortezza, w którego kształcie chcemy odbudować zamek i do czego nawiązuje koncepcja klasyczna. U schyłku Rzeczpospolitej i w czasie zaborów zamek był niszczony przez pożary, osunięcie się skarpy, a później został zamieniony w koszary i magazyn wojskowy. Podupadł mocno. W okresie międzywojennym starano się go rewitalizować. Jednak kres jego istnieniu położył wybuch materiałów burzących w tracie działań wojennych w 1945 r. – mówił Jarosław Suwała na prezentacji koncepcji odbudowy w marcu br.

Informacje o dotychczas przygotowanych koncepcjach oraz wizualizacje można znaleźć na stronie zameksacz.pl

(JO)

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPatriarchat Konstantynopola potępił ideologię “ruskiego świata”
Następny artykułКиївське «Динамо» оголосило заявку на матчі Ліги Європи