Nie Muzeum Inżynierii Miejskiej, a Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Radni zagłosowali za zmianą nazwy instytucji.
Impulsem są zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w instytucji. W tym roku ma zostać otwarta stała wystawa w zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca i w hangarze w Czyżynach.
Zmiana nazwy jest związana przede wszystkim z rozbudową infrastruktury. Z uwagi na to, że w 2022 roku zostaną otwarte zrewitalizowane budynki zabytkowej Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca 15 i hangaru lotniczego przy os. 2 Pułku Lotniczego 26a, zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian w statucie muzeum.
Polska motoryzacja w hangarze
W zabytkowym hangarze w Czyżynach będzie prezentowana wystawa na temat polskiej motoryzacji od czasów II Rzeczpospolitej po schyłek PRL-u.
Widzowie będą mogli zobaczyć modele Warszaw i Syren, polskie Fiaty 125p oraz 126p, Fiat 127p, wybrane modele Polonezów, egzemplarze Żuka i Nysy, a także egzemplarze prototypowe. Nie zabraknie kolekcji motocykli ze zbiorów muzeum.
– Hangar jest doskonałym miejscem na pokazanie zabytków techniki, ma odpowiednią kubaturę i ważny kontekst historyczny. Projektanci dodali mu nowy element konstrukcyjny – antresolę. Ma ona pomóc w eksponowaniu zarówno samego hangaru, jak i obiektów. Pozwoli podziwiać piękną i unikatową konstrukcję dachu, ale także spojrzeć z innej perspektywy na muzealne obiekty – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Pod koniec 2022 roku ma zostać również stała wystawa w budynkach przy ul. św. Wawrzyńca. W grudniu 2021 muzeum ogłosiło przetarg na wykonanie stałej wystawy. Ekspozycja będzie opowiadać o postępach inżynieryjnych służących życiu ludzi w miastach.
Zmiany przy ul. św. Wawrzyńca
W muzeum będzie prezentowanych siedem wątków dotyczących m.in. hydrotechniki, energetyki, ciepłownictwa, architektury i budownictwa, bezpieczeństwa czy środowiska.
Stała wystawa będzie zajmowała przestrzeń prawie 3200 mkw. Modernizacja muzeum pozwoliła na to, by mogła powstać wystawa narracyjna, która będzie wiodła przez kilka hal, w tym przez halę D, przestrzeń pod halą i muzealnym dziedzińcem.
Więcej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS