W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku zakończył się spór zbiorowy. Porozumienie z organizacjami reprezentującymi interesy pracowników w rybnickich wodociągach było jednym z priorytetów nowego prezesa, który stanowisko objął w połowie września.
Od lewej: Prezes Zarządu PWiK – Przemysław Grycman, Przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Wodociągów i Kanalizacji przy PWiK Sp. z o.o. w Rybniku – Mariusz Basista, Wiceprezes Zarządu PWiK – Krzysztof Burda, Przewodniczący OZ NSZZ “Solidarność przy PWiK Sp. z o.o. w Rybniku – Marek Frelich.
Toczący się od końca czerwca spór zbiorowy wszczęty przez OZ NSZZ „Solidarność”, dotyczył wprowadzenia dodatku – wynagrodzenia dla pracowników pracujących w systemie harmonogramowym za świadczenie pracy w soboty oraz niedziele i święta ustawowo wolne od pracy. Zakładowa „Solidarność” wystąpiła także z postulatami płacowymi dotyczącymi wypłaty jednorazowych środków przeznaczonych na nagrody uznaniowe oraz podwyższenia wynagrodzeń w dwóch etapach.
W ramach toczących się rozmów udało się porozumieć w obu podnoszonych przez związki zawodowe kwestiach.
Zarząd Spółki porozumiał się również z drugą organizacją związkową działającą na terenie spółki, tj. Związkiem Zawodowym Pracowników Wodociągów i Kanalizacji przy PWiK Sp. z o.o. w Rybniku w sprawie wypłaty załodze przedsiębiorstwa nagrody uznaniowej na koniec roku 2023 r.
– Jednym z priorytetów moich działań po objęciu stanowiska prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku była poprawa relacji i poszukiwanie kompromisu w kwestiach spornych, które utrudniały sprawne funkcjonowanie spółki. Dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, by rozwiązać wszystkie problemy w tej kwestii – komentuje Przemysław Grycman, prezes zarządu PWiK w Rybniku.
– Wypracowane w obecności mediatora porozumienie oraz dialog z obiema organizacjami zawodowymi mają ogromne znaczenie ze względu na obecnie i przyszłe inwestycje i bieżące prace takie jak np. budowa kanalizacji sanitarnej w Rybniku-Chwałęcicach, czy też inwestycja w odnawialne źródła energii na terenie oczyszczalni ścieków. Wymagają one bowiem pełnego zaangażowania pracowników, wśród których nie brakuje wysokiej klasy specjalistów i fachowców – czytamy w komunikacie PWiK.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS