A A+ A++

Nowy podatek uderzy w portfele Polaków. Od 2027 roku planowane jest wprowadzenie nowego podatku związanego z emisją CO2, który obejmie nie tylko przedsiębiorstwa, ale również prywatne gospodarstwa domowe.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zgodnie z planami Unii Europejskiej, system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS2) ma zostać rozszerzony na sektor budynków. W praktyce oznacza to, że właściciele domów jednorodzinnych będą musieli płacić nowy podatek bezpośrednio, podczas gdy mieszkańcy budynków wielorodzinnych odczują jego skutki w postaci wyższych opłat za ogrzewanie.

Szacunkowe koszty

Choć dokładne stawki podatku nie zostały jeszcze ustalone, wstępne obliczenia wskazują, że przeciętne gospodarstwo domowe emitujące około 6 ton gazów cieplarnianych rocznie, może spodziewać się dodatkowego obciążenia w wysokości około 1200 zł rocznie. Kwota ta bazuje na proponowanej stawce 45 euro za tonę emisji CO2. Im większy dom i im większa emisja CO2, tym większe opłaty.

Nowy podatek to tylko jeden z elementów szerszej strategii odchodzenia od paliw kopalnych. Zgodnie z dyrektywą budynkową UE, już od 2025 roku ma obowiązywać zakaz dotowania zakupu i instalacji kotłów na paliwa kopalne, w tym gazu. Do 2040 roku planowane jest całkowite wycofanie tego typu urządzeń.

Nowe przepisy wpłyną również na sektor budownictwa. Do 2030 roku państwa członkowskie UE będą zobowiązane do wyremontowania 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej. Od 2027 roku ma zostać wprowadzony zakaz stosowania pieców gazowych w nowych budynkach, a od 2030 roku – w modernizowanych domach. Co ciekawe, opłatą będą obciążone również gospodarstwa, które jeszcze niedawno wymieniały kotły na gaz. Wtedy były do niego dopłaty, ponieważ uznawany był za ekologiczny. Teraz jednak za ekologiczny nie jest już uznawany i trzeba będzie płacić za emisję.

Będą dofinansowania

Eksperci rekomendują inwestycje w odnawialne źródła energii, jednak nie jest to inwestycja tania. Panele słoneczne, pompy ciepła czy turbiny wiatrowe mogą okazać się nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie. Przy obecnych cenach prądu może być to jednak niemały wydatek nawet pod względem eksploatacji. Rząd zapowiada utrzymanie programów wsparcia, takich jak „Czyste powietrze” czy „Ciepłe mieszkanie”, które mają pomóc w transformacji energetycznej. Po uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy możliwe jest nawet wprowadzenie nowych form dofinansowania.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek w kopalni węgla kamiennego na Śląsku. Nie żyje 54-letni kierowca kolejki
Następny artykułOlimpiada zamieniła Paryż w twierdzę. Płaczą handel i gastronomia