A A+ A++

Szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska przedstawiła w piątek (27 listopada) szczegóły nowego planu miejscowego dla tego obszaru, który dwa dni temu uchwalili radni. – To ważny plan dla rozwoju Bydgoszczy. Obejmuje teren na północnej stronie Śródmieścia o powierzchni 35 ha – mówi Rembowicz-Dziekciowska.

To część miasta ograniczona ulicami: Artyleryjską i Rycerską, Bocianowo, Pomorską i zamykającą się w ciągu ul. Chocimskiej, aż do Gdańskiej – razem z Londynkiem. Tereny pomiędzy ulicami Rycerską, Świecką i Pomorską przez wiele lat były zapleczem dla bydgoskiego węzła kolejowego. W 1912 powstał w tej części miasta gmach dworca towarowego. W połowie lat 60. XX wieku towarowy dworzec przy ul. Rycerskiej stracił dawne znaczenie. Budynki i przyległe place w trakcie użytkowania przystosowano przede wszystkim do celów magazynowych. Obecnie w tej części miasta rozpoczęły się już pierwsze duże projekty deweloperskie. Powstaje osiedle Industria.

– Dominują tam tereny poprodukcyjne. Zależy nam na nadaniu im nowych funkcji, a jest to teren atrakcyjny, wymagający dla rozwoju miasta szybkich przekształceń – tłumaczy szefowa MPU. Według opracowanego planu obszar ten zamieni się w część mieszkaniowo-usługową.

Wizualizacja – tramwaj na Londynku MPU

– Wymagane jest wytyczenie nowych dróg. To jedno z głównych zadań planu. Przewiduje rozwój komunikacji publicznej oraz wytyczenie nowej trasy tramwajowej. Celem jest przebicie się wprost z okolicy dworca Bydgoszcz Główna do ważnych miejsc jak UKW, nowy kampus AM, szpital dziecięcy. – mówi Rembowicz-Dziekciowska. Dlatego w planie przewiduje się powstanie ulicy Nowoświeckiej – ma zostać wytyczona równolegle do istniejących obecnie torów kolejowych – w osi ul. Ogrodowej i dalej wprost na Londynek i ul. Chocimską.

Plan przewiduje także stworzenie wewnątrz obszaru mieszkaniowo-usługowego ciągu pieszego. – Ma on stać się także przestrzenią budowania więzi społecznych – tłumaczy szefowa MPU. Urbaniści z MPU ustalili, że wysokość zabudowy na terenie Bocianowo-Artyleryjska ma się odnosić do istniejącej zabudowy m.in. ul. Gdańskiej – gdzie stoją domy do 16 m wysokości. Pozwala na zabudowę do 25 metrów w sąsiedztwie projektowanej Trasy W-Z (obecnie to ul. Artyleryjska i tory kolejowe między Rycerską a Gdańską).

Plan miejscowy uwzględnia również kompleksową rewitalizację Londynka. Dawne koszary wojskowe, gdzie od lat międzywojennych mieszkają bydgoszczanie, mają zostać całkowicie odnowione. Według Rembowicz-Dziekciowskiej w nowym obszarze Bocianowo-Artyleryjska zamieszka około 4 tys. osób.

Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła także wizualizację tego obszaru i film prezentujący możliwy wygląd.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEl. ME koszykarzy. Z Rumunią o punkty po raz pierwszy od 22 lat
Następny artykuł“Najmłodszy polski milioner” odpowie przed sądem za przestępstwa skarbowe