15 mln kierowców musi iść do urzędu. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
Bezterminowe prawo jazdy podlega wymianie. Wszystko przez zapisy ustawy o kierujących pojazdami, które zmieniły zasady dotyczące osób z takim dokumentem. Nowe prawo w związku z koniecznością dostosowania do unijnych regulacji wprowadziło ten obowiązek i pewne jest, że nawet ci, którzy w blankiecie nie mają daty ważności “prawka”, będą musieli stanąć w kolejce po nowy plastik.
– Każdy nowo wydany dokument prawa jazdy od 19 stycznia 2013 r. zawiera administracyjny okres ważności, stosownie do kategorii prawa jazdy – powiedziała dziennik.pl Anna Szumańska z Ministerstwa Infrastruktury. – Ustawa o kierujących pojazdami (art. 124) przewiduje, że prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. (tzw. bezterminowe) będą podlegać obowiązkowej wymianie w latach 2028-2033. Szacowana liczba dokumentów podlegających wymianie to ok. 15 mln sztuk – wyliczyła.
Prawo jazdy jest wydawane z ograniczeniem ważności do 15 lat. Ale nie każdemu i nie każda kategoria
Dzięki zmianie w przepisach obecnie prawo jazdy kierowcy otrzymują z terminem ważności do 15 lat. Dotyczy to kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, w której z orzeczenia lekarskiego wynika, że np. kierowca ma wadę wzroku. Wówczas jego prawo jazdy jest znakowane odpowiednim kodem w rubryce nr 12 i może być ważne przez 5 lat. Z kolei prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E jest wydawane na okres do 5 lat, jednak nie dłużej niż wynika z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.
Kto musi wymieć prawo jazdy? Co mówią … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS