A A+ A++

Udostępnij

Fundacja Miasto Pracownia wykonała kolejny mural w Oświęcimiu, tym razem przedstawiający Marię Skłodowską-Curie. 

Różowa ekipa Miasta Pracowni odnowiła mural przedstawiający Marię Skłodowską-Curie, nadając mu nowe, różowe barwy. Katarzyna Heród i Dorota Zwolak z fundacji podzieliły się z nami historią powstania tego dzieła.

„Pomysł na odnowienie muralu to właściwie kontynuacja naszych działań z zeszłego roku, kiedy to odnowiłyśmy Gadającą Głowę na Bulwarach” – mówi Katarzyna Heród. 

„Długo szukaliśmy miejsca na nasze nowe dzieło i okazało się, że niewiele jest miejsc w Oświęcimiu, które moglibyśmy zagospodarować. Pomyślałyśmy wtedy o odnowieniu czegoś już istniejącego” – wyjaśnia Dorota Zwolak.

Gadające Głowy, odnowione w ubiegłym roku, ciepło przyjęli mieszkańcy Oświęcimia.

„Mieszkańcy bardzo ciepło przyjęli nową odsłonę muralu. Zaczęłyśmy dostawać wiadomości, że może odnowimy kolejne. A nam takich pomysłów dwa razy powtarzać nie trzeba” – dodaje Heród.

Projekt spotkał się z dużym uznaniem zarówno mieszkańców, jak i oświęcimskiego magistratu, co zaowocowało decyzją o odnowieniu kolejnego muralu.

„W tym roku złożyłyśmy kolejny projekt do urzędu miasta pn. Miejskie Murale. Jeśli chodzi o Gadające Głowy, nie zostało ich za wiele na terenie miasta, więc postanowiłyśmy odnowić mural z Marią Skłodowską-Curie” – mówi Dorota Zwolak z Miasto Pracowni.

Nowe życie dla muralu Marii Skłodowskiej-Curie

Prace nad muralem Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczęły się od uzyskania zgody mieszkańców kamienicy przy ulicy Kościelnej 10a, na której znajduje się dzieło. 

Maria zyskała nowy kolor – oczywiście fundacyjny, różowy. Na ścianie pojawiły się flamingi oraz elementy związane z samą Marią, czyli atom radu i probówki.

Przy realizacji projektu fundacja współpracowała z Olą Meduną, która odpowiadała za wykonanie projektu i koordynację zespołu. „Jest mural, jest z nami Ola – inaczej być nie może. W tym roku Oli pomagała Dominika Lassok” – dodają Dorota i Kasia.

To już czwarty mural wykonany przez fundację Miasto Pracownia w Oświęcimiu. Dwa murale na Bulwarach, jeden na Olszewskiego i teraz trzeci – Maria.

Warto przypomnieć

Projekt Gadające Głowy, który zainspirował fundację do kontynuacji działań, został zorganizowany przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Jego autorami byli Tomasz Kiek (wykonanie) oraz Mateusz Makarewicz (projekty). Gadające Głowy powstały w ramach Life Festival Oświęcim 2012.

Nowy mural na ulicy Kościelnej 10a jest kolejnym dowodem na to, jak sztuka może zmieniać przestrzeń miejską i integrować lokalną społeczność. Fundacja Miasto Pracownia nie tylko upiększa Oświęcim, ale również angażuje mieszkańców w tworzenie wspólnego dziedzictwa artystycznego.

 


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych. Kierowca ukarany wysokim mandatem
Następny artykułGarażówka cieszy się popularnością