Nowy laptop Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 Workstation to oficjalnie pierwszy na świecie laptop wyposażony w najnowocześniejsze moduły pamięci LPCAMM2 firmy Micron. LPCAMM2 to nowy typ pamięci oparty na CAMM2, który jest o 64% mniejszy niż moduły DDR5 SO-DIMM i o 58% bardziej energooszczędny, dzięki zastosowaniu pamięci LPDDR5X. Umożliwia także rozbudowę pamięci laptopa, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań LPDDR5X.
ThinkPad P1 to najnowsza wersja laptopów prosumenckich marki Lenovo. Wariant Gen 7 to jedyny model w ofercie P1 wyposażony w pamięć LPCAMM2 od Microna i pochwalić może się on obsługą do 64 GB pojemności. Chociaż warianty SO-DIMM mogą osiągnąć większą pojemność, dzięki LPCAMM2 wersja Gen 7 jest jedynym laptopem ThinkPad, który ma dostęp do modułów LPDDR5X działających z szybkością 7467 MT/s. Oficjalny standard CAMM2 obsługuje do 128 GB, więc maksymalna pojemność pamięci Gen 7 może ulec zmianie w przyszłości.
Nowy laptop Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 Workstation to oficjalnie pierwszy na świecie laptop wyposażony w najnowocześniejsze moduły pamięci LPCAMM2 firmy Micron.
ThinkPad P1 Gen 7 to 16-calowy laptop z wyświetlaczem OLED o proporcjach 16:10 i jest napędzany procesorem Intel Core Ultra 9 185H Meteor Lake. Za jego wydajność graficzną odpowiada zintegrowana grafika Intela, ale opcjonalnie można zdecydować się na kartę graficzną NVIDII, RTX 3000 Ada.
LPCAMM2 od Microna obsługuje zupełnie nowy standard pamięci CAMM2 JEDEC dla laptopów i komputerów stacjonarnych. Jak wspomniano wcześniej, nowy standard wykorzystuje zupełnie inną obudowę w porównaniu z tradycyjną pamięcią SO-DIMM. Służy to dwóm celom. Po pierwsze, umożliwia typom pamięci opartym na CAMM2 wykorzystanie znacznie mniejszej ilości miejsca. Po drugie, moduł LPCAMM2 można zastąpić opcją o większej pojemności, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań LPDDR5X.
LPCAMM2 wykorzystuje pamięć LPDDR5X o szybkości 7500 MT/s, zapewniając 1,3 razy większą przepustowość niż standardowa pamięć JEDEC DDR5 SO-DIMM. Pojedynczy moduł wykorzystuje całą 128-bitową szerokość magistrali pamięci procesora, co oznacza, że pojedynczy LPCAMM2 działa jak rozwiązanie dwukanałowe. Oznacza to, że do osiągnięcia maksymalnej wydajności pamięci potrzebny jest tylko jeden moduł.
Nowy format pamięci wywodzi się z zastrzeżonego standardu CAMM opracowanego przez firmę Dell. JEDEC przyjął go później pod nazwą CAMM2, a od tego czasu Samsung i Micron stworzyły własne warianty CAMM2 pod różnymi nazwami, takimi jak LPCAMM2. Standardowe rozwiązania CAMM2 nie korzystają z pamięci LPDDR5X o niższym poborze mocy.
Nic dziwnego, że duzi producenci notebooków, tacy jak Lenovo, przyjmują nowy standard CAMM2. Znacznie mniejszy profil, większa przepustowość i potencjał rozbudowy sprawiają, że CAMM2 jest idealnym następcą rozwiązań SO-DIMM i LPDDR, które od dziesięcioleci dominują na rynku komputerów mobilnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS