A A+ A++

Nowy kierunek studiów podyplomowych stworzony przez specjalistów z Katedry Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu oraz Kliniki Neurorehabilitacji Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach zaprasza kandydatów na studia podyplomowe.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie diagnozy i terapii zaburzeń odżywiania oraz połykania w schorzeniach neurologicznych. Jest również coraz więcej dzieci z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi i chorobami neurologicznymi, potrzebujących wsparcia dietetycznego oraz dorosłych osób, wymagających terapii żywieniowej w chorobach neurologicznych. Z tych powodów utworzono Neurodietetykę jako studia podyplomowe. 

Neurodietetyka, co to za kierunek?

Neurodietetyka to kierunek, który będzie doskonalił i poszerzał kompetencje teoretyczne i praktyczne w zakresie zasad żywienia wcześniaków, niemowląt, dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz schorzeniami neurologicznymi. Neurodietetyka jest dziedziną interdyscyplinarną łączącą ze sobą wiedzę i umiejętności z zakresu nauk medycznych, dietetyki i psychologii.  Rosnąca liczba osób z dysfunkcjami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego niesie za sobą potrzebę posiadania holistycznej wiedzy, która daje możliwości prawidłowego diagnozowania niedoborów żywieniowych, wdrażania dietoterapii, a także odpowiedniego leczenia żywieniowego u pacjentów z różnymi chorobami o podłożu neurologicznym. Studia z neurodietetyki mają charakter interdyscyplinarny. Obejmują moduły przedmiotowe: medyczne, neurologopedyczne, neuropsychologiczne oraz dietetyczne. Stwarzają możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej w renomowanym ośrodku neurologicznym oraz podniesienia kwalifikacji z obszaru neurodietetyki – zachęca strona internetowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Neurodietetyka, co dalej po tym kierunku?

Po ukończeniu studiów absolwent będzie posiadał wiedzę dającą możliwość diagnozowania zaburzeń odżywiania i karmienia u dzieci i dorosłych w przebiegu chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz zaburzeń połykania u dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Będzie również potrafił ułożyć i wdrożyć program dietoterapii, leczenia żywieniowego indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta, a także będzie umiał podjąć działania profilaktyczne wśród pacjentów z chorobami neurologicznymi, zaburzeniami neurorozwojowymi oraz zaburzeniami żywienia i odżywiania.

Kierunek adresowany jest dla dietetyków oraz lekarzy, a zajęcia będą odbywały się w formie hybrydowej – wykłady online, ćwiczenia w kontakcie. Natomiast zajęcia praktyczne będą odbywały się w formie kontaktowej na oddziałach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka Szpital nr 6 SUM oraz Katedrze Dietetyki SUM.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobieta zasnęła za kierownicą. Miała sporo szczęścia
Następny artykułSokoły z Dolnej Odry zaobrączkowane. To dwie samiczki