Nowy kierunek ma być odpowiedzią na dynamiczny rozwój sektora tzw. nowoczesnych usług biznesowych, w którym obecnie w Polsce zatrudnionych jest już ponad 350 tys. osób. Według danych Związku Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL) na czele wciąż jest Kraków, gdzie w centrach biznesowych pracuje niemal co czwarta zatrudniona w sektorze osoba.
Pierwszy taki kierunek w Polsce
To właśnie z ABSL krakowska uczelnia współpracowała przy stworzeniu nowego kierunku, podkreślając, że to pierwszy kierunek w Polsce, stworzony od podstaw przez biznes i naukę, by kształcić pracowników mających przeciwdziałać rosnącej luce kompetencyjnej na polskim rynku pracy.
– To kierunek wyjątkowy – przekonuje rektor UEK prof. Stanisław Mazur. – Po pierwsze, ze względu na sam sposób pracy nad nim. Przez ponad rok ludzie biznesu, przedstawiciele międzynarodowych firm współpracowali nad jego przygotowaniem, dzięki czemu jest on bardzo dobrze wyprofilowany, zawiera wiele praktycznych elementów i zakładamy, że jest bardzo atrakcyjną ofertą dla studentów, którzy przyjdą na naszą uczelnię.
Drugim powodem ma być fakt, że tematyka studiów bezpośrednio dotyczy gospodarki Krakowa.
– Sfera Global Business Services to najbardziej dynamiczna część gospodarki naszego miasta. To w tej chwili około 90 tys. miejsc pracy, szybki rozwój, wysokie zarobki, nowoczesne technologie i bardzo atrakcyjni pracodawcy – mówi rektor. I dodaje: – Można powiedzieć, że obecnie jest to jeden z głównych sektorów rozwoju Krakowa i prognozy wskazują, że tak pozostanie w kolejnych latach. Więc ten kierunek to także wykonanie pewnego ukłonu w stronę gospodarki miasta, ponieważ na pracy jego absolwentów ten sektor będzie się mógł opierać.
Zajęcia i praktyki
Kierunek pod nazwą Global Business Service (GBS) ma ruszyć w październiku tego roku. To trzyletnie studia licencjackie, a ich program został stworzony we współpracy z przedstawicielami międzynarodowych firm (wśród partnerów kierunku obok ABSL znalazło się jeszcze 25 innych podmiotów). Będą oni również prowadzić zajęcia i praktyki, często w języku angielskim. Jak wymienia uczelnia, studenci będą mogli zdobywać umiejętności związane z finansami, analizą danych, nowoczesnymi technologiami, a także kompetencjami miękkimi, takimi jak praca zespołowa, zarządzanie zmianą czy umiejętność współpracy w międzynarodowym środowisku biznesowym.
Twórcy kierunku podkreślają, że jak pokazują trendy, pracownik przyszłości w trakcie swojej kariery zawodowej będzie zmieniał zatrudnienie międzysektorowo. Trend ten jest widoczny w krajach Europy Zachodniej, stąd też wiedza i kompetencje nabywane w trakcie studiów na UEK mają obejmować szerokie spektrum zagadnień z uwzględnieniem przedmiotów humanistycznych i społecznych dotyczących nauk o polityce i administracji, zarządzaniu jakością, ekonomii i finansów czy geografii społeczno-ekonomicznej.
Udział przedstawicieli 25 międzynarodowych korporacji
– Utworzenie tego kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie na pracowników posiadających kompetencje odpowiednie do wymogów współczesnego biznesu funkcjonującego w otoczeniu międzynarodowym i wykorzystującego nowe technologie informatyczno-komunikacyjne – mówi opiekun kierunku GBS prof. Marek Ćwiklicki, kierownik Katedry Zarządzania Organizacjami Publicznymi UEK.
I wymienia: – W szczególności profil absolwenta zorientowany jest na kształcenie kompetencji pozwalających na nieszablonowe myślenie, aktywność, nastawienie na rozwiązania, pracę w środowisku międzynarodowym z biegłym językiem angielskim znającym narzędzia IT, otwartym na nowości, gotowym do podejmowania zmian. Udział przedstawicieli 25 międzynarodowych korporacji nie tylko uatrakcyjnia zajęcia o omawianie bieżących problemów i wyzwań biznesowych, ale daje też możliwość ich wyjaśnienia z wykorzystaniem wiedzy naukowej.
W przyszłym roku akademickim UEK planuje uruchomić jeszcze dwa nowe kierunki: zarządzanie projektami oraz przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS