A A+ A++

Białe auto z pomarańczowymi pasami na masce – ufundowane przez firmę Suez – jest identyczne jak trzy pozostałe ustawione w różnych lokalizacjach w mieście – w Straconce, na Złotych Łanach i na osiedlu Karpackim. Jak przypomina wydział prasowy bielskiego ratusza, każdym z maluchów opiekuje się inna bielska organizacja pożytku publicznego, która pieniądze ze sprzedaży nakrętek przeznacza na swoje cele statutowe.

– Z tym “maluchem” jest trochę inaczej. Suez od początku do końca będzie opiekować się tym pojemnikiem. Już podjęliśmy współpracę z Fundacją “Pomaluj Mój Świat”. To my będziemy odbierać nakrętki z tego “malucha”, szukać rynku zbytu, sprzedawać je i przekazywać pieniądze na konto fundacji i to na konkretny cel. Zakładamy, że pieniądze ze sprzedaży nakrętek z jednego wypełnionego “malucha” będą wystarczające do pokrycia kosztów jednej godziny w komorze hiperbarycznej. A jeżeli zabranie jakiejś kwoty na godzinę terapii, to dołożymy brakujące pieniądze – mówi Renata Samson, prezes firmy Suez Bielsko-Biała.

Fiat 126p pomoże potrzebującym

Fundacja “Pomaluj Mój Świat” opiekuje się dziećmi z niepełnosprawnościami. Obecnie pod stałą opieką organizacji jest 28 potrzebujących. Jedną ze stosowanych przez fundację terapii jest leczenie w medycznej komorze hiperbarycznej.

– Tlen pod wysokim ciśnieniem o wiele lepiej przenika do tkanek i do komórek, początkując tym samym system naprawczy organizmu. Krew zaczyna szybciej krążyć, wzrasta proces produkcji komórek macierzystych, zaczyna się ulepszanie naszego ciała i leczenie wszystkich dysfunkcji. Wszystko zależy też od tego, na jaką chorobę chcemy zadziałać – mówi Dagmara Walczak, prezes Fundacji “Pomaluj Mój Świat”.

Terapia w medycznej komorze hiperbarycznej jest dosyć droga. Żeby miała sens, np. dziecko ze spektrum autyzmu powinno skorzystać z 20 godzin zabiegów wykonywanych codziennie i po miesiącu przerwy powtórzyć taki 20-godzinny seans. Wachlarz zastosowań komory hiperbarycznej jest bardzo szeroki. Najbardziej spektakularne efekty – czyli te widoczne gołym okiem – zastosowanie komory daje w przypadku leczenia stopy cukrzycowej, trudno gojących się ran i różnych stanów poudarowych. Leczenie tlenem daje też świetne efekty u dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym i zespołem Aspergera, sportowców i seniorów, a także przeciwstarzeniowo czy na migrenę.

Po “maluchach” przyjdzie czas na tramwaj

“Maluch” u zbiegu ulic Michałowicza i Aleksandrowickiej jest czwartym, którego sponsorem jest firma Suez. O ustawienie go właśnie w tym miejscu zabiegały wspólnie dwie rady osiedlowe – Rada Osiedla Południe i Rada Osiedla Słoneczne.

– Świadczy to o tym, że “maluch” będzie obsługiwał dość dużą liczbę mieszkańców. Serdecznie zachęcam do zbierania nakrętek i wrzucania ich do naszych pojemników – mówi Wiesław Maj, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. – Nadal myślimy i pracujemy nad kolejnymi pojemnikami na nakrętki – m.in. w kształcie tramwaju, który stanie w rejonie starej zajezdni tramwajowej w Olszówce. Kolejną lokalizacją będzie Wapienica. Wszystko zależy od pozyskania sponsorów – dodaje naczelnik.

W przyszłym tygodniu na osiedlu Wojska Polskiego stanie ostatni z “maluchów” – tym razem w kolorze pomarańczowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiędzynarodowa kampania przeciwko polskiej kopalni zagrożeniem dla Europejskiego Zielonego Ładu?
Następny artykułKHNP: najbardziej zaawansowane technologie dla polskiego projektu jądrowego