Decydując się na nowy dach, mamy nadzieję, że posłuży nam przez wiele lat. Jednak, aby upewnić się, że pokrycie naprawdę okaże się trwałe, przed jego wyborem, najpierw musimy poważnie się zastanowić nad tworzywem, z którego zostanie wykonane. Ostatnimi czasy w tym celu najchętniej wykorzystuje się blachę. Jakie są jej wady i zalety?
Blacha – dlaczego warto w nią zainwestować?
Cena
Cena jest jedną z najistotniejszych zalet blachy. Zdecydowanie tańsza od dachówki ceramicznej okazuje się najczęściej wybieranym materiałem do pokrycia dachu. W przypadku blachodachówek firmy Gerard musimy liczyć się z kosztem oscylującym w granicach 40 zł za sztukę.
Waga
Blacha należy do tworzyw lekkich, dzięki czemu budowana po nią więźba okazuje się mniej skomplikowana w konstrukcji i przez to znacząco tańsza. Dodatkowo tego rodzaju tworzywo doskonale sprawdza się również w przypadku remontu starych budynków, których więźba przez lata straciła na stabilności.
Gładkość
Niezaprzeczalnym atutem blachy jest również gładkość, która sprawia, że okazuje się ona niezastąpiona w miejscach zagrożonych częstymi i obfitymi śnieżycami.
Wady dachówek blaszanych
Dachy skomplikowane
Istotną wadą dachówek blaszanych jest fakt, że nie nadają się one do pokrywania skomplikowanych dachów. Częste cięcie blachy, które okazałoby się w takich przypadkach nie do uniknięcia, skutkuje generowaniem sporej ilości odpadów i znacząco podwyższa koszty całego przedsięwzięcia.
Akustyka
Uderzające w dach deszcz czy grad, produkują dźwięki, które w przypadku pokrycia blaszanego stają się bardzo głośne i uciążliwe dla mieszkańców domu.
Trwałość
Większość producentów blach dachowych zapewnia 15 lat ich trwałości, podczas gdy doskonały stan pokrycia ceramicznego utrzymuje się o wiele dłużej. Jedyną firmą dającą pięćdziesięcioletnią gwarancję na swoje blaszane dachy jest Gerard.
A może blacha z posypką?
Estetyka
Blachodachówka z posypką jest po prostu ładna i dlatego okazuje się często wybieraną alternatywą dla zwykłej blachy. Dzięki niej nasz dach zyskuje nie tylko na funkcjonalności, ale również na estetyce.
Waga
Choć cięższe od blachy, pokrycie z posypką wciąż pozostaje znacząco lżejsze od swojego ceramicznego odpowiednika. Z tego powodu z powodzeniem można stosować je przy remontach budynków o słabszej konstrukcji więźby.
Trwałość
Posypka wulkaniczna stosowana przy blaszanych pokryciach sprawia, że stają się one o wiele bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Decydując się na blachę z posypką mamy więc pewność, że nasz dach przetrwa długie lata w nienaruszonym stanie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS