Grzybobranie to niemal sport narodowy w Polsce. I bardzo dobrze, ponieważ spacery na świeżym powietrzu to samo zdrowie, ale co ciekawe czynność ta wpisuje się w praktykę mindfulness. Uczy uważności i bycia tu i teraz, a we współczesnym zabieganym świecie to wyjątkowo cenne. Zatem wyprawa na grzyby jest zdrowa i dla ciała i dla ducha. Niestety potrafi też być dużym zagrożeniem, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy. Odpowiedzią na ten problem jest pomysł lubelskich studentów i naukowców.
Te grzyby łatwo pomylić. Jak udzielić pomocy w przypadku zatrucia grzybami?
Co roku słyszymy o zatruciach grzybami, niektóre kończą się śmiercią, inne ciężkimi powikłaniami. Niektóre gatunki są po prostu łudząco podobno do siebie, dlatego łatwo o pomyłkę. Przykładem jest kurka, która jest jadalna i trująca lisówka pomarańczowa. Obie są rdzawo-pomarańczowe, niewielkie i mają blaszki pod spodem. Inna feralna para to bezpieczna gąska zielona i trujący muchomor sromotnikowy, kania i muchomor plamisty, a także jadalny borowik szlachetny i trujący goryczak żółciowy.
Zobacz też: Rośliny doniczkowe idealne dla początkujących. Te trzy odmiany wybaczą wiele błędów
Najczęstsze objawy zatrucia to nudności, wymioty, ból brzucha i głowy, podwyższona temperatura ciała. W przypadku zatrucia trzeba natychmiastowo wezwać pogotowie, a czekając na pomoc medyczną, należy sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie można podawać mleka i alkoholu. Konsekwencje mogą być tragiczne, dlatego tak ważne jest edukacja i ostrożność. Świetnym narzędziem będzie strona internetowa i aplikacja stworzona przez lubelskich studentów.
Aplikacja dla grzybiarzy. Zawiera mnóstwo informacji
Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków “Geo IT” Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Biotechnologów “Mikron” niedawno zaprezentowało wyjątkowo przydatną aplikację dla grzybiarzy. Służy ona do pogłębiania wiedzy na temat charakterystyki grzybów, a także ich lokalizacji w polskich lasach. Nazywa się “Grzyby w Polsce”, a można ją pobrać tutaj.
To świetny darmowy atlas, dzięki któremu można uniknąć pomyłki, a także dowiedzieć się wielu istotnych wskazówek.
Zobacz też: Tłuste włosy to już nie problem! Najmodniejsza fryzura sezonu sprytnie je maskuje
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS