Brachyterapia to technika radioterapii polegająca na napromienianiu zmian nowotworowych przez umieszczenie źródła promieniowania bezpośrednio w guzie lub jego sąsiedztwie. Stanowi ona samodzielną metodę leczenia onkologicznego, ale może być także jednym z etapów leczenia wielospecjalistycznego.
Miasto wspomogło szpital
Funkcjonująca w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej pracownia brachyterapii została przebudowana, unowocześniona i doposażona – m.in. w nowy tomograf komputerowy do planowania leczenia. – Obecne jej wyposażenie pozwala na realizację precyzyjnych i nowoczesnych technik miejscowego leczenia nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego – informuje szpital.
Modernizacja pracowni nie byłaby możliwa, gdyby nie wydatna pomoc finansowa ze strony bielskiego samorządu.
– Ze względu na epidemię nasze miasto znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, co zmusza nas do przyglądania się każdej wydawanej złotówce. Są jednak takie sfery naszego życia, na których nie można oszczędzać. Do nich – bez wątpienia – zalicza się opieka zdrowotna – podkreśla Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.
Dodaje, że chodzi tu zwłaszcza o pacjentów dotkniętych chorobami nowotworowymi, czyli takich, którzy bez właściwej terapii często nie mają szans na ratunek.
Pacjenci nie muszą jeździć do Gliwic
Uruchomienie pracowni brachyterapii w trudnym okresie epidemii koronawirusa jest szczególnie istotne dla pacjentów onkologicznych. Chorzy nie będą musieli, jak dotychczas, być kierowani na brachyterapię do Gliwic, bo mają teraz możliwość realizacji całości leczenia w jednym ośrodku.
To daje im komfort, skraca czas terapii oraz, co obecnie szczególnie ważne, minimalizuje ryzyko zakażenia się koronawirusem.
– Dodatkowym efektem zakończenia kolejnego etapu modernizacji zakładu radio- i brachyterapii jest możliwość dostępu do badań nowym tomografem komputerowym. To nowoczesne urządzenie o wyjątkowych parametrach jakości obrazowania od listopada jest dostępne dla wszystkich pacjentów, którzy posiadają skierowanie na badanie tomografii komputerowej – mówi Lech Wędrychowicz, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS