Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
Jednym z nominowanych kardynałów jest bp Richard Kuuia Baawobr, biskup diecezji Wa w Ghanie. Należy on do Towarzystwa Misjonarzy Afryki, zwanego popularnie ojcami białymi. Biskupem został sześć lat temu. Nie mógł niestety uczestniczyć w dzisiejszym konsystorzu, ponieważ wczoraj po wylądowaniu w Rzymie źle się poczuł i trafił do szpitala. Jakiś czas temu podzielił się z Radiem Watykańskim swoimi wrażeniami po otrzymaniu nominacji kardynalskiej.
kard. Kuuia Baawobor
„Chciałbym wnieść bogactwo różnorodności misyjnej. Podzielić się doświadczeniem duszpasterskim nabytym w różnych krajach dla dobra całego Ludu Bożego. Jako młody Kościół mamy za zadanie wnosić naszą żywotność. Kościół w Afryce jest inny niż Kościół w Europie czy w Ameryce, z tego powodu, że wspólnoty są młode i dynamiczne oraz stale się powiększają. W tym roku w mojej diecezji utworzyliśmy cztery nowe parafie. Wiem, że w innych miejscach, np. w Europie, istnieje raczej tendencja do łączenia parafii. My jesteśmy zmuszeni do tworzenia nowych parafii, posyłania do nich księży, aby być bliżej ludzi.“
Pierwszym w historii kardynałem z Paragwaju jest arcybiskup Asunción, Adalberto Martínez Flores. Papież Franciszek, podczas swojej podróży w 2015 roku, nazwał tamtejszy Kościół żywym, radosnym, walczącym i posiadającym chwalebną historię. To wspólnota szczególnie aktywna w sferze przekazu wiary przez świeckich oraz w dziedzinie szerzenia sprawiedliwości.
kard. Martínez Flores
„Mamy wielką recesję gospodarczą, jest o wiele więcej ubogich niż dawniej, są ludzie, którym brakuje pracy, wielu jest wykluczonych. To wielkie wyzwanie dla państwa i rządu. Kościół czuje zobowiązanie do współpracy w działaniach na rzecz społeczeństwa, szczególnie do odpowiedzi na wezwanie ubogich, potrzebujących, ludności tubylczej. Przed nami długa droga pracy na rzecz sprawiedliwości w kraju, gdzie panują ogromne nierówności, ale mamy nadzieję, że wspólnie będziemy skutecznie pracować na rzecz sprawiedliwości i pokoju.“
„Zawsze powinniśmy być dostępni, w rękach Boga, On pokazuje nam, gdzie mamy iść i gdzie możemy służyć innym” – powiedział Radiu watykańskiemu Jorge Jiménez Carvajal, emerytowany arcybiskup Kartageny, w Kolumbii. Podkreślił znaczenie rozeznawania w życiu Kościoła.
kard. Jorge Jimenez Carvajal
„Jest coś bardzo ciekawego w naszym chrześcijańskim życiu, a mianowicie to, że aby nie utknąć w rutynie, nie możemy żyć powtarzając każdego dnia, roku, epoki i wieku, dokładnie to samo. Musimy być zawsze w gotowości, aby patrzeć na znaki Boże, znaki czasu, które zawsze się zmieniają, w każdym momencie, w każdym wieku, w każdej sytuacji. Przede wszystkim powinniśmy odkryć w znakach czasu, znaki Boże. Są to dwa różne momenty, mówi nam Sobór, a logicznie rzecz biorąc, znaki Boże implikują, że Bóg daje nam mądrość, abyśmy nie popełniali błędów.“
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS