Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to przeniesienie kosztów niektórych świadczeń z budżetu państwa do NFZ.
Ustawa przewiduje jedynie częścią nowelizację zapisów obejmujących bezpośrednio zawody medyczne. Wśród zapisów nowelizacji ustawy znalazły się zmiany zakładające m.in. przeniesienie finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych i leków dla osób powyżej 75 lat i leków dla kobiet w ciąży z budżetu MZ do budżetu NFZ, a także ratownictwa medycznego z budżetu wojewodów do planu finansowego NFZ.
Fundusz od teraz będzie finansował także programy takie jak Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023 czy rządowy program polityki zdrowotnej “Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026 z modułem Leczenie DAA przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych na lata 2022-2024”.
Przesunięcie kosztów finansowania świadczeń z MZ do NFZ. Senat jest przeciw
Projekt wzbudzał on szerokie kontrowersje. W trakcie prac w parlamencie politycy opozycji krytykowali regulację, wskazując, że przesuwa on zadania resortu zdrowia do NFZ bez jednoczesnego przesunięcia na te nowe zadania środków finansowych. Senat opowiedział się za odrzuceniem projektu w całości.
Co więcej, strona społeczna, kilka dni temu, w reprezentacji 26 organizacji reprezentujących pracowników, pracodawców i pacjentów wystosowało apel do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie do ponownego rozpatrzenia nowelizacji ustawy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS