W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Przepisy, na podstawie których wydany zostanie zakaz, wejdą w życie o północy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Sejm odrzucił wcześniej poprawki zgłoszone przez Senat
We wtorek nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniej tego dnia Sejm odrzucił poprawki zgłoszone do niej przez Senat.
Nowe przepisy umożliwią wydanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej – z Białorusią, Ukrainą i Rosją – w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział po podpisaniu noweli przez prezydenta, że wyda rozporządzenie jeszcze we wtorek.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jeszcze dziś wydam rozporządzenie związane z wprowadzeniem czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej
— napisał na Twitterze.
Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.
W piątek do uchwalonej 17 listopada nowelizacji Senat wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm. Regulacja była procedowana w trybie pilnym.
Senackie poprawki zakładały m.in., że zakaz przebywania nie obowiązywałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji niosących pomoc humanitarną, medyczną i prawną. Jedna z proponowanych zmian przewidywała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. Kolejna z poprawek skreślała możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny.
Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz.
Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.
Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli o północy w środę, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.
Mandaty za przebywanie w obszarze przygranicznym
Projekt rozporządzenia, który we wtorek wieczorem opublikowało MSWiA zakłada umożliwienie funkcjonariuszom Straży Granicznej nakładania mandatów karnych za wykroczenia związane z przebywaniem przez osoby nieuprawnione na obszarze przygranicznym objętym zakazem przebywania.
Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra SWiA w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Projekt jest związany z opublikowaną we wtorek w Dzienniku Ustaw nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej, która m.in. zakłada kary za nieuprawnione przebywanie w strefie objętej zakazem. W związku ze zmianą rozszerzony zostanie katalog wykroczeń zawartych w rozporządzeniu z dnia 18 kwietnia 2014 r. w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze SG mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego.
Znowelizowane rozporządzenie umożliwi funkcjonariuszom SG nakładanie mandatów za wykroczenia związane z przebywaniem przez osoby do tego nieuprawnione na obszarze objętym zakazem.
Wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował we wtorek PAP, że zakaz przebywania na terenie przygranicznym zostanie wprowadzony na takim samym obszarze, w jakim obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli w pasie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią.
Zakaz zostanie wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji i będzie na początek obowiązywał przez trzy miesiące. Umożliwia to nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział wieczorem, że rozporządzenie wyda jeszcze we wtorek.
Przepisy nowelizacji umożliwiają wprowadzenie zakazu na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej – z Białorusią, Ukrainą i Rosją – w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.
Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie.
Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.
Przepisy noweli, które umożliwiają wprowadzenie zakazu, wchodzą w życie o północy.
Zakaz przebywania wprowadzimy tam, gdzie obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli w pasie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią – poinformował we wtorek PAP wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, na razie te rozwiązania zostaną wprowadzone na trzy miesiące.
Zakaz zostanie wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji. Umożliwia to nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział wieczorem, że rozporządzenie wyda jeszcze we wtorek.
Wiceszef MSWiA w rozmowie z PAP podkreślił, że „rozporządzenie w nowej formule prawnej ureguluje sytuację przy granicy”.
Obszar, na którym będzie obowiązywał zakaz przebywania, będzie taki sam, jak ten, na którym aktualnie obowiązuje stan wyjątkowy. Na razie wprowadzamy te rozwiązania na trzy miesiące
— poinformował Poboży.
Wiceminister zaznaczył, że „jedyna ważna różnica, która dotyczy obecności dziennikarzy, zostanie określona w zasadach, którymi będzie się kierował komendant Straży Granicznej”.
Niedługo zostaną zakomunikowane
— zapowiedział.
mly/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS