Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej za przejazd ciężarówek po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4. Zmieni się też sam system poboru opłat.
Prezydent podpisał 16 czerwca 2020 r. nowelizację ustawy o drogach publicznych. Zmiany są znaczne i dotyczą głównie tego kto w przyszłości pobierać będzie opłaty za przejazd płatnymi drogami i autostradami. Dodatkowo zapowiedziano wygaszenie dotychczasowego system poboru opłat (do końca lipca 2021 r.), który zostanie zastąpiony nowym, oparty na geolokalizacji. Ustawodawcy obiecują, że będzie wygodny dla kierowców oraz przewoźników i nie ma generować po ich stronie niepotrzebnych obowiązków i kosztów.
CZYTAJ TAKŻE: Te drogi mają powstać w 2020 roku
– Głównym celem zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Nowe przepisy umożliwiają płynne przejście z obecnego systemu do bardziej nowoczesnego rozwiązania. Wdrożony zostanie nowy system, oparty na geolokalizacji, którą już wykorzystujemy w monitorowaniu SENT. Ułatwi to pobór opłat i ograniczy koszty ponoszone przez użytkowników dróg oraz przez administrację – wyjaśnia szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Zmiana ustawy nie ma wpłynąć na sytuację kierowców, którzy korzystają z płatnych dróg. Krajowy System Poboru Opłat wraz z urządzeniami pokładowymi OBU dedykowanymi do tego celu będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach. Zmianie nie ulegnie również sposób wnoszenia opłaty za przejazd autostradą. Nowelizacja ustawy przewiduje powstanie nowego systemu informatycznego opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego, która zastąpi obecnie stosowaną technologię DSRC (Dedicated short-range communications) czyli dedykowanej komunikacji bliskiego zasięgu.
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty, ulgi i złomowanie. Europa pomaga motoryzacji
Zmiana technologi ma pozwolić na wykorzystanie do poboru opłaty elektronicznej np. telefonów komórkowych, nawigacji satelitarnych, czy systemów/urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach. Pozwoli to uniknąć zakupu kosztownych dedykowanych urządzeń pokładowych służących wyłącznie do poboru tej opłaty. Po wprowadzeniu nowego systemu do zapłaty będzie można wykorzystać smartfon z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną, dostarczoną przez KAS.
Podobne zastosowanie aplikacji mobilnej instalowanej na telefon komórkowy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS