A A+ A++

Mowa o zmianach wprowadzonych ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469; dalej: nowelizująca).

Celem tej obszernej noweli jest usprawnienie i przyspieszenie postępowań cywilnych. Zmieni się prawie 300 przepisów . Do najważniejszych zmian należą: zupełnie nowy sposób przygotowania i organizacji rozprawy przez z udziałem stron, w tym zaostrzone rygory wymiany pism procesowych przed rozprawą (nowo dodany rozdział 2a „Organizacja rozpraw” ‒ art. 2051 i nast. k.p.c.), instytucja nadużycia prawa procesowego w postępowaniu cywilnym (nowy art. 41 k.p.c. oraz art. 2262 k.p.c.) czy nowy tryb postępowania w sprawach gospodarczych (uregulowany w nowo dodanym do k.p.c. dziale IIa „Postępowanie w sprawach gospodarczych” – art. 4581 i nast. k.p.c.). Dla szczególnie ważna jest właśnie ta ostatnia zmiana – oznaczająca powrót, po kilku latach nieobecności, odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, choć w innym niż przed laty kształcie. Omawiamy właśnie tego nowego działu. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

nowe zasady prowadzenia sporów pomiędzy przedsiębiorcami oraz innych sporów, które ze względu na swoje cechy zostały uznane przez ustawodawcę za sprawy gospodarcze;

rygorystyczny termin do zgłaszania twierdzeń i dowodów w postępowa … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJelenia Góra: prokuratura oskarżyła dwóch kierowców, którzy zabili pieszych na pasach
Następny artykułKrzysztof Ibisz w przeróbce Cyberpunk 2077. “Wstawaj Marian, mamy miasto do sfajczenia!”