A A+ A++

Głównym założeniem rządowej nowelizacji jest to, by 15 sędziów-członków KRS było wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie – jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 r. – przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie Rady mieliby stracić mandaty.

KRS, której zadaniem jest chronienie niezależność sądów i niezawisłość sędziów, rozpatruje i ocenia kandydatury na stanowiska sędziego, a także przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie sędziów. W skład KRS wchodzi 25 osób, w tym 15 członków wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie.

Małgorzata Paprocka: Nowelizacja jaskrawo sprzeczna z konstytucją

Wcześniej Małgorzata Paprocka podkreślała, że nowelizacja ustawy o KRS jest “tak jaskrawo sprzeczna z konstytucją, że tutaj nie ma możliwości zaakceptowania takich rozwiązań”.

“Pan minister sprawiedliwości, pan premier mają pełną świadomość tego, że ta ustawa jest po prostu jawnie niezgodna z konstytucją. To nie jest tylko stanowisko pana prezydenta, ale wielu autorytetów Sądu Najwyższego, prawników, sędziów. Nie ma tutaj pola do dyskusji” – zaznaczyła prezydencka minister w rozmowie z PAP 15 lipca.

Tryb kontroli prewencyjnej oznacza, że prezydent przed podpisaniem ustawy występuje do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności projektu z ustawą zasadniczą.

Zobacz również:

“Wydarzenia”: Delfiny w Bałtyku/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Oni nakradli, a my mamy płacić?”. W PiS wrze
Następny artykułТендер на відбудову Охматдиту скасують і проведуть заново, – Ляшко