A A+ A++

Do urzędu miejskiego trafiło „wezwanie do zaprzestania naruszania prawa”.

***

Rozmawialiśmy z autorem wezwania. Wskazaliśmy na fakt, że podobne rozwiązania, jakie wprowadzono w Katowicach, funkcjonują też w innych miastach.

Czy więc autor wezwania ma rację? Nie rozstrzygając tego opiszmy jego zastrzeżenia.

Autor wezwania nie kwestionuje tego, że władze Katowic mają prawo pobierać opłaty za parkowanie. Powołuje się jednak na Konstytucję RP, zgodnie z którą:

„wszyscy winni być traktowani przez władze publiczne w sposób jednakowy, a nikt nie może być dyskryminowany przez władze publiczne z jakiejkolwiek przyczyny, w tym, w zakresie dokonywania opłat i danin publicznych ze względu na status związany z miejscem zamieszkania albo prowadzenia działalności gospodarczej”.

Zdaniem autora wezwania niezgodne z Konstytucją mają być zapisy o tym, komu przysługuje parkingowa karta mieszkańca, parkingowa karta przedsiębiorcy czy abonamenty na parkowanie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Katowicach.

A dlatego mają być niezgodne z Konstytucją, gdyż różnicują polskich obywateli na tych, którym przywileje w zakresie tańszego parkowania się należą oraz na pozostałych. W wezwaniu przytoczono konkretne zapisy uchwały (czy też załącznika) rady miasta o ustaleniu zasad przyznawania ulg.

Chodzi o załącznik nr 4 do uchwały LXVI/1387/23 i następujące zapisy: par. 1. 1. a), b), par. 2. 1. 1), 2), par. 3. 1. a), b). W zapisach tych mowa o tym, komu przysługują abonamenty na parkowanie i karty parkingowe mieszkańca oraz przedsiębiorcy.

Przypomnijmy, że starać się o ni mogą osoby, które są zameldowane na pobyt stały bądź czasowy w granicach stref parkongowych i płacą podatki w Katowicach, czy też prowadzą działalność gospodarczą lub mają siedziby w granicach tychże stref.

Autor wezwania przypomina także, czemu służyć mają opłaty wprowadzone w strefach parkowania. Zgodnie z odpowiednią ustawą chodzi o wymuszenie rotacji samochodów. Tymczasem preferencje dla pewnych grup obywateli są wyjątkiem od tej zasady. Jak twierdzi autor wyjątkiem, który zapisy ustawowe nie przewidują.

Poprosiliśmy rzecznika prasowego katowickiego magistratu o odniesienie się do tych wszystkich kwestii. Temat będziemy kontynuować.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. M. Mendala / UM Katowice

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowtórka konkursu w Starostwie Powiatowym
Następny artykułPijana matka opiekowała się dzieckiem