W ostatnich latach, Fundusze norweskie stały się impulsem dla rozwoju kultury w Polsce. Umożliwiają one organizację festiwali, koncertów, wystaw, wspierają rewitalizację i konserwacje zabytków czy cyfryzację zbiorów historycznych. Ze środków korzystają aktywnie samorządy, szkoły, uczelnie wyższe czy organizacje samorządowe.
Wśród organizacji, które pozyskały środki norweskie, znalazło się Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin, realizujące międzynarodowy projekt „Podkarpacka Kultura bez barier”. Zakłada on wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin. W projekt aktywnie zaangażowały się: Gmina Czarna, Gmina Kołaczyce, Gmina Narol, Gmina Niwiska i Gmina Świlcza. Na potrzeby każdej z tych gmin przygotowane zostały diagnozy społeczne dotyczące wykorzystania dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców i spersonalizowane plany rozwoju przedsiębiorczości kulturalnej i edukacji społeczności lokalnej. Dodatkowo, przedstawiciele gmin wzięli udział w warsztatach, szkoleniach i wizycie studyjnej w Oslo.
W ramach projektu, każda z gmin przygotowała również unikalne wydarzenia kulturalne, które stały się okazją do odkrywania lokalnego dziedzictwa w nowoczesny i przystępny sposób.
Zwieńczeniem projektu jest konferencja podsumowująca, skierowana do liderów samorządów podkarpackich, w trakcie której poznają oni m.in. sposoby na efektywne pozyskiwanie środków norweskich. W gronie prelegentów znaleźli się norwescy eksperci ds. pozyskiwania funduszy: Thea Breivik – Starszy Doradca w Norweskiej Radzie Sztuki, Tor Helge Reinsnes Moen – Lider kultury Gminy Alta i Vedat Sevincer z Norsensus Mediaforum.
Program wydarzenia, które odbędzie się 23 lutego w Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przewiduje również case study jednej z gmin biorących udział w projekcie, występ norweskiego artysty i tradycyjny, norweski obiad.
Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture Without Barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 411132,32 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 2208099,22 PLN.
Więcej informacji na temat projektu: https://kultura.psar.pl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS