Dzisiaj, 25 marca (07:08)
Nowe technologie wkraczają w każdy aspekt naszego życia. Tym razem przysłużyły się pszczołom, by zapewnić im przetrwanie. Jak działa zrobotyzowany ul?
Pszczoły są niezwykle podatne na zimno. Niekiedy z powodu niskich temperatur giną całe kolonie – w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza, pszczoły przestają wytwarzać własne ciepło, przez co zapadają w stan podobny do śpiączki, często kończący się ich śmiercią.
Naukowcy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii i Uniwersytetu w Graz w Austrii, widząc to zagrożenie opracowali robotyczny plaster miodu, który utrzymuje w ulu stałą temperaturę. Dodatkowo sam prowadzi badania życia pszczół.
Urządzenie posiada centralny procesor, który koordynuje prace czujników. Następnie wysyła odpowiednie polecenia do siłowników i przesyła dane do zespołu obserwującego. Zespół posiadając dane z czujników termicznych, może manipulować siłownikami, by zmieniać temperaturę w ulu – pobudza to pszczoły do brzęczenia i do wytwarzania własnego ciepła.
Jak powiedział Rafael Barmak z EPFL: – Wiele zasad społeczeństwa pszczelego — od interakcji zbio … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS