We wtorkowe popołudnie odbyła się konferencja prasowa minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera. A jej tematem było wprowadzenie nowych rozwiązań w Tarczy Antykryzysowej, których zadaniem jest pomóc polskim firmom i ich pracownikom w przejściu przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
– Te rozwiązania to uzupełnienie potrzebnych działań, po to by ratować miejsca pracy, ratować polskie firmy i pomagać w codziennym funkcjonowaniu wszystkim Polakom – mówił minister Łukasz Schreiber i dodał, że wartość pakietu uzupełniającego do Tarczy Antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł.
Pierwsze rozwiązania w ramach Tarczy Antykryzysowej weszły w życie wraz z początkiem kwietnia. – Zastosowane rozwiązania spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców planuje skorzystać z dofinansowania proponowanego do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, czyli postojowego czy dopłat do wynagrodzeń – mówiła minister Jadwiga Emilewicz.
Jak wyjaśniła minister Emilewicz tarcza koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom oraz na zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. – Te rozwiązania już funkcjonują na rynku. Jednocześnie pozostajemy w stałym dialogu z pracodawcami, z małymi, średnimi i dużymi firmami oraz ze stroną społeczną, czego efektem jest nowelizacja ustawy – mówiła minister rozwoju.
– Na dzień dzisiejszy zostało złożonych ponad 340 tys. wniosków. Za każdym z tych wniosków stoi konkretny człowiek, konkretna pomoc – podsumowała minister Marlena Maląg i wyjaśniła, że około 250 tys. wniosków dotyczy zwolnienia ze składki zus, 56 tys. postojowego dla samozatrudnionych czy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, a 31 tys. wniosków pożyczek dla mikroprzedsiębiorców.
– Na ten moment przez niespełna tydzień funkcjonowania Tarczy Antykryzysowej pracodawcy wystąpili o wsparcie dla 100 tys. miejsc pracy – konkretnych pracowników, konkretnych rodzin. To wsparcie szacujemy, razem z mikropożyczki, na ponad 700 mln zł – mówiła minister Maląg.
Wśród nowych rozwiązań w ramach Tarczy Antykryzysowej znalazły się m.in.:
-
Zwolnienie z połowy składek ZUS na 3 miesiące dla większych firm (10-49 pracowników)
-
Dłuższe postojowe (3 miesiące) dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej
-
Zasiłek dla rolników objętych kwarantanną.
-
Wsparcie państwa na rzecz ochrony miejsc pracy dla organizacji pozarządowych, pożytku publicznego i zajmujących się wolontariatem
-
Zabezpieczenie środków finansowych przekazywanych w ramach Tarczy Kryzysowej przed egzekucją komorniczą.
-
Nielimitowany internet w ramach dostępu do GOV.PL i usług medycznych online.
-
Dostęp do szybkiego internetu, a także sprzęt, który umożliwi im prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej dla placówek ochrony zdrowia
-
Szybsza realizacja Funduszu Szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
-
Wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne oraz oprogramowanie do prowadzenia zajęć zdalnych.
-
Uproszczenie działania usług pocztowych.
-
Wydłużenie terminów administracyjnych – m.in. dla posiadaczy pojazdów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS