A A+ A++

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a historyczne rekordy wszech czasów po raz kolejny w ostatnim czasie ustanowiły Dow Jones i S&P 500.

Nowe rekordy na Wall Street. Rynek czeka na wyniki banków
Nowe rekordy na Wall Street. Rynek czeka na wyniki banków
fot. Leco Viana / / ZUMA Press

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,47 proc., do 43.065,22 pkt S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,77 proc. i wyniósł 5.859,85 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,87 proc. do poziomu 18.502,69 pkt. Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,65 proc. do 2.28,95 pkt. Wskaźnik zmienności VIX spada o 3,47 proc., do 19,75 pkt.

Bank of America, Goldman Sachs i Johnson & Johnson podają swoje wyniki kwartalne we wtorek, podczas gdy Morgan Stanley i United Airlines opublikują wyniki w środę. Walgreens Boots, Netflix oraz Procter & Gamble w tym tygodniu zaplanowały również opublikowanie wyników finansowych.

Raporty te pojawią się po tym, jak JPMorgan Chase i Wells Fargo rozpoczęły sezon wyników za trzeci kwartał, przebijając oczekiwania analityków.

Wczesne oznaki ożywienia zysków banków pomogły wypchnąć szerszy rynek do rekordowych poziomów pod koniec zeszłego tygodnia. Indeks S&P 500 po raz pierwszy zamknął się w piątek powyżej 5.800 punktów, podczas gdy blue chip Dow również osiągnął rekordowy poziom.

Do tej pory 30 spółek z indeksu S&P 500 opublikowało wyniki, pokonując konsensus zysków średnio o około 5 proc., według Bank of America. To lepiej niż 3-proc. wzrost osiągnięty o tej porze w zeszłym kwartale.

Mimo to Bernstein uważa, że tempo wzrostu zysku na akcję w tym kwartale rok do roku będzie nadal “znacznie niższe” niż w poprzednim kwartale.

Pomimo tego, że rynek wspiął się na nowe rekordy wszech czasów, inwestorzy pozostają niespokojni w kontekście wyborów prezydenckich za trzy tygodnie, nagłego wzrostu rentowności obligacji skarbowych, niepewności co do tempa łagodzenia polityki Rezerwy Federalnej i eskalacji ryzyka geopolitycznego na Bliskim Wschodzie.

“Nastroje związane z rekordami wszech czasów są być może nieco naciągane, więc nie byłoby zaskoczeniem – zwłaszcza w ostatnich trzech lub czterech tygodniach przed wyborami – gdyby powróciła pewna zmienność” – powiedział analityk strategii inwestycyjnej Baird, Ross Mayfield.

“W horyzoncie czasowym ponad trzech lub sześciu miesięcy nadal jesteśmy dość optymistycznie nastawieni do idei niższych stóp procentowych z powodu miękkiego lądowania w gospodarce i wzrostu zysków” – dodał.

Sezon wyników za trzeci kwartał trwa, a Oppenheimer uważa, że zyski jak dotąd “mają całkiem dobry początek”. Firma uważa, że rynek może nadal wykorzystywać tę pozytywną dynamikę i wspinać się wyżej, pomimo podwyższonej niepewności przed wyborami prezydenckimi w USA.

“Historia z naszego doświadczenia pokazała, że polityka monetarna, warunki gospodarcze, wzrost przedsiębiorstw oraz przychodów i zysków generalnie mają większe znaczenie pod względem kierunku, jaki rynki mogą obrać w okresie następującym po większości wyborów krajowych, niż argumentów politycznych w ferworze kampanii wyborczej przed wyborami” – napisała firma w poniedziałkowej nocie.

Indeks S&P 500 zyskał w tym roku prawie 23 proc., nie licząc reinwestowanych dywidend. Hossa niedawno skończyła dwa lata, a benchmark wzrósł łącznie o prawie 63 proc. od czasu osiągnięcia najniższego poziomu zamknięcia w październiku 2022 roku.

Rentowności obligacji skarbowych również wzrosły w ostatnim czasie, a benchmarkowa rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła w zeszłym tygodniu poziom 4,1 proc. Rynek obligacji był zamknięty w poniedziałek z okazji Dnia Kolumba.

W centrum uwagi pozostaje w tym tygodniu czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych.

Zgodnie z zapowiedziami decydentów z EBC czwartkowa decyzja wydaje się przesądzona – stopy procentowe w strefie euro zostaną obniżone o 25 pb., trzeci raz z rzędu, do 3,25 proc. w przypadku stopy depozytowej. Rynki prawie całkowicie wyceniają obniżkę stóp procentowych przez EBC o 25 pb na najbliższych 3 posiedzeniach.

„Nie jest pewne, czy rynek zakończy rok tak silnie, jak go rozpoczął, i czy ten cykl łagodzenia polityki monetarnej zapewni znaczący impet akcjom. Obecny cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozwija się w otoczeniu niezwykle wysokich wycen na rynku” – napisali ekonomiści National Bank of Canada, w tym Stefane Marion, w raporcie.

„Chociaż EBC wcześniej prognozował, że następna obniżka stóp procentowych nastąpi w grudniu, słabsza sytuacja makroekonomiczna prawdopodobnie wzmocniła pewność Rady Prezesów EBC na tyle, że ta odstąpiła od kwartalnej trajektorii obniżek stóp procentowych i wykona pierwszy ruch poza posiedzeniem prognozowanym” – powiedział Konstantin Veit, zarządzający portfelem w PIMCO.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad zniżkują o 2,17 proc. do 73,92 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 1,91 proc. do 77,53b USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“W przeciwieństwie do Polaków”. Te słowa z Chorwacji zabolą
Następny artykułВизначився найкращий гравець матчу Україна – Чехія за версією SofaScore