Policja podała dane dotyczące wypadków i ich ofiar w pierwszym tygodniu obowiązywania nowego taryfikatora mandatów. Okazało się, że na drogach było bezpieczniej.
Przede wszystkim, co najważniejsze, w ubiegłym tygodniu było mniej wypadków, zabitych i rannych niż w analogicznych tygodniu 2021 roku. Liczba zabitych spadła przy tym znacząco, bo z 40 na 24 osób, o 50 osób mniej zostało rannych.
Nagłośnienie zmian w przepisach przez media wpłynęło również na to, że kierowcy zwolnili. W przedostatnim tygodniu września 2021 roku zatrzymano 656 kierowców, którzy przekroczyli w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, co oznaczało zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące. Tymczasem w ubiegłym tygodniu takich przypadków ujawniono 377.
Eksperci spodziewali się, że po wprowadzeniu zmian kierowcy zwolnią. Mieli jednak wątpliwości, czy będzie to trwała tendencja, czy tylko chwilowy “wyskok” i gdy kierowcy przyzwyczają się do zmian, zaczną jeździć “po staremu”.
Najbardziej drastycznym łamaniem przepisów ruchu drogowego “popisał się” kierowca ze Staszowa (woj. świętokrzyskie). Mężczyzna nie tylko jechał z prędkością 121 km/h w terenie zabudowanym (co już kwalifikuje się do zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące), ale jeszcze wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Gdy policjanci próbowali zatrzymać go do kontroli, spanikował i podjął próbę ucieczki, która zakończyła się kolizją z radiowozem. W efekcie otrzymał mandat w wysokości 8200 zł i 55 punktów karnych. To oznacza, że stracił prawo jazdy, a by je odzyskać będzie musiał zdać egzamin.
W nowym taryfikatorze pojawiło się aż dwanaście wykroczeń, za które kierowca zostanie ukarany 15 punktami karnymi.
Taryfikator punktów karnych 2022 przewiduje wyższe kary dla kierowców, którzy nie zachowują się bezpiecznie w okolicach przejść dla pieszych lub bardzo przekraczają prędkość. W taryfikatorze punktów najwyższy wymiar kary czeka też pijanych kierowców. Za jakie wykroczenia kierowcy otrzymają 15 punktów karnych?
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
- niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego lub sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym
- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
- niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu
- naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
- kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
- kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu
Od 17 września punkty karne są usuwane nie po roku, lecz po dwóch latach. Kolejną zmianą jest to, że okres ten nie liczy się od momentu popełnienia wykroczenia, ale od momentu zapłacenia mandatu. Jeżeli kierowca nie zapłaci mandatu, punkty karne nie zostaną skasowane.
Inną ważną zmianą, jak weszła w życie 17 wrześn … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS