A A+ A++

Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na Podkarpaciu spółka PKP PLK w połowie czerwca oddała do użytku siedem nowych przystanków kolejowych. Inwestycje są częścią projektu realizowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Spółka PKP PLK poinformowała, że od 11 czerwca podróżni korzystają z siedmiu nowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną w przejazdach aglomeracyjnych. Są to przystanki: Rzeszów Pobitno na trasie w stronę Przeworska; Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna – na linii do Kolbuszowej; Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna – na linii w stronę Strzyżowa. Na trasie przygotowano również dodatkowe perony przy stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie.

Jak przekazano w komunikacie, nowe obiekty przystosowane są do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przygotowano wygrodzone dojścia i chodniki oraz system ścieżek dotykowych dla osób niewidomych i słabo widzących. Odpowiednia wysokość peronów ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Komfort zapewniają także wiaty, ławki i jasne oświetlenie oraz tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.

„Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków unijnych zwiększa się dostępność do kolei w województwie podkarpackim. Budowa nowych przystanków w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej ułatwi codzienne podróże do pracy i szkoły mieszkańcom Rzeszowa i okolic” – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

„Budowa nowych przystanków, którą realizujemy m.in. w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu, to dla mieszkańców wzrost dostępności do kolei i lepsze możliwości korzystania z ekologicznego środka transportu” – podsumował członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Grzegorz Kurdziel.

Nowe przystanki są częścią projektu PLK SA za ponad 334 mln zł netto, z czego 196 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kolejne siedem przystanków, dla kolei aglomeracyjnej będzie sukcesywnie oddawane do eksploatacji w kolejnych miesiącach. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2023 r. Realizacja całego przedsięwzięcia umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem; Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW niedzielę Święto 27. Pułku Piechoty. Obchody po raz dziesiąty
Następny artykułNiepohamowana arogancja Rosjan