A A+ A++

Nowe zakażenia dotyczą województw: małopolskiego (1201), mazowieckiego (849), śląskiego (685), łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423), dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).

Ponad 670 zajętych respiratorów

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 8375 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 672 z nich podłączonych jest do respiratorów. Z danych MZ wynika, że od początku epidemii wyzdrowiało 94 tys. 14 osób, u których potwierdzono zakażenie, wobec 92 651 osób w niedzielę, czyli w ciągu doby przybyło 1363 ozdrowieńców.

Na kwarantannie przebywa 304 tys. 567 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 46 tys. 864 osoby.

Liczby te sukcesywne rosną. W niedzielę było ich odpowiednio 8076 i 649, w sobotę: 7612 i 604; w piątek: 6980 i 540; w czwartek: 6538 i 508, w środę: 6084 i 467, we wtorek – 5669 i 421.

W ciągu doby wykonano ponad 36 tys. testów na obecność koronawirusa. Lekarze rodzinni od czasu, gdy uzyskali taką możliwość, zlecili już swoim pacjentom 165 951 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, ostatniej doby 534.

Nowe obostrzenia – co się zmieniło?

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19; w przypadku imprez okolicznościowych weszły one w życie w poniedziałek, 19 października. Przewidują one m.in. nauczanie hybrydowe w szkołach wyższych i ponadpodstawowych w strefie żółtej, w strefie czerwonej – zdalne.

ZOBACZ: Nowe obostrzenia od soboty. Nieczynne m.in. baseny i siłownie

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej nowe zasady bezpieczeństwa, które zaczęły obowiązywać od soboty 17 października.

Zgodnie z nimi w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej lokale gastronomiczne mogą być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, potem możliwe jest tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z nowymi obostrzeniami zajęty może być tylko co drugi stolik.

Sytuacja w strefie żółtej 

Jeśli chodzi o transport publiczny, to w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej od soboty obowiązuje zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. W uroczystościach religijnych może brać udział – w strefie żółtej nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe obiektu a w strefie czerwonej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

ZOBACZ: Kraska: planujemy jeszcze jeden szpital tymczasowy w Warszawie

W strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie mogą liczyć więcej niż 25 osób; w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych została ograniczona do 10 osób. W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe. Z kolei w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych ma charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Nowe zasady dotyczące organizacji imprez

W obu strefach wydarzenia sportowe mogą odbywać się, ale bez udziału publiczności, podczas wydarzeń kulturalnych może być zajęta jedynie jedna czwarta miejsc dla publiczności. Zawieszono działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Ponadto od poniedziałku 19 października obowiązują nowe zasady dotyczące organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel. W strefie żółtej mogą one liczyć maksymalnie 20 osób; nie są dopuszczalne zabawy taneczne. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania wesel, konsolacji i innych imprez okolicznościowych.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

ac/ polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSobotnie kolizje na drogach
Następny artykułJeszcze tylko dwa dni głosowania