A A+ A++

Unijny ustawodawca w 2019 roku wprowadził przepisy dotyczące warunków pracy w Unii Europejskiej oraz sytuacji rodziców i opiekunów jako pracowników. Sprawdź, jakie zmiany czekają cię w najbliższym czasie w prawie pracy.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Tekst aktu prawnego był już kilkukrotnie nowelizowany, a działania ustawodawcy mają na celu dostosowanie litery prawa do zmieniającej się rzeczywistości na rynku pracy. W 2023 roku czekają nas kolejne zmiany.

20 czerwca 2019 roku Parlament Europejski i Rada (UE) przyjęły dwie dyrektywy dotyczące kolejno: przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Zaproponowane przez Unię zmiany Polska miała obowiązek wprowadzić do stosownych ustaw najpóźniej z początkiem sierpnia bieżącego roku – tak się jednak nie stało. Jako przewidywany termin ich wprowadzenie przedstawiciele rządu podają 1 stycznia 2023 roku.

Nie wiadomo, jak ostatecznie będą wyglądały zmiany – jesteśmy jednak w stanie przewidzieć ich kształt oraz zakres praw i obowiązków dotyczących pracodawców i zatrudnionych. 

Nowy Kodeks pracy, oprócz wprowadzenia zmian dotyczących umowy o pracę czy uprawnień urlopowych, modyfikował będzie prawa rodziców i opiekunów w taki sposób, aby łatwiej było im zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym – stąd proponowane zmiany określa się mianem dyrektywy work-life balance.

Czy można przerwać pracę przez upał? Kodeks pracy stawia sprawę jasno

Umowy o pracę

Zmiany w przepisach prawa pracy obejmą umowy na okres próbny i umowy na czas określony. 

Zgodnie z nowymi przepisami, umowa na okres próbny będzie mogła być zawierana maksymalnie na miesiąc lub dwa miesiące, w zależności od zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony. Ponadto umowa będzie mogła być wydłużona na czas urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika. 

Kolejna zmiana dotyczy zwolnień – pracodawca będzie miał obowiązek wskazać przyczynę swojej decyzji o rozwiązaniu umowy z pracownikiem nie tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony, ale także na czas określony. Przyczyna ta musi być konkretna i realna.

Zmiany w polityce urlopowej

Nowe uprawnienia urlopowe będą dotyczyły nagłej nieobecności pracownika z powodu pilnych spraw rodzinnych takich jak choroba lub wypadek osób bliskich. Projektowane zmiany zakładają, że zatrudniony będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin w danym roku kalendarzowym z powodu siły wyższej, zachowując prawo do 50 proc. wynagrodzenia. Tryb udzielania takiego urlo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak przetrwać zimę?
Następny artykułRegion. Przyleciał nietoperz do Optyka