A A+ A++

Składanie deklaracji to nowość, przepisy weszły w życie 1 lipca. Do ich złożenia zobowiązani są wszyscy właściciele lub zarządcy budynku posiadającego źródła ciepła lub spalania paliw do 1 MW. To na przykład piec, miejska sieć ciepłownicza, pompa ciepła. Chodzi o nieruchomości zarówno mieszkalne, jak i niemieszkalne.

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe. Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego osobom, które tego nie zrobią, grozi grzywna, która ma być wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń.

Dwa różne terminy 

Ważne są terminy. W przypadku domów już istniejących, które posiadają źródło ciepła zainstalowane przed 1 lipca 2021 r., na złożenie deklaracji właściciele i zarządcy mają 12 miesięcy. Jeśli jednak jest to nowo powstały obiekt i źródło ciepła uruchomione zostanie po 1 lipca, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni (licząc od dnia uruchomienia).

Deklarację będzie można złożyć poprzez system teleinformatyczny Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (zone.gunb.gov.pl), ale trzeba mieć profil zaufany lub podpis elektroniczny. Można to zrobić także osobiście lub listownie w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji budynku.

Udostępnią komputer

“W siedzibie Urzędu Miasta Kielce przy ul. Strycharskiej 6 znajduje się stanowisko komputerowe, na którym można samodzielnie wprowadzić deklarację poprzez system informatyczny Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków” – informuje kielecki magistrat na swojej stronie internetowej.

ZOBACZ TAKŻE: Świętokrzyskie Mazury. Widok 327 hektarów lustra wody robi duże wrażenie [ZDJĘCIA]

Ze strony poświęconej ewidencji budynków dowiadujemy się, że ma być ona narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych i platformą informacyjną na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. A dzięki szczegółowym danym ma stanowić narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.

Dla mieszkańców zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego lub inwentaryzacji budynku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Tomyśl: w najbliższych tygodniach rusza przebudowa „Staszica”
Następny artykułFilipiny: Katastrofa wojskowego samolotu