A A+ A++

Jak pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Paweł Rochowicz, zespół ma wrócić do pomysłu uzupełnienia kodeksów postępowania cywilnego i administracyjnego przepisami silniej niż dziś motywującymi skłócone strony do mediacji i zawarcia ugody.

Chodzi o projekt deregulacyjny z lipca 2023 r. (nie doczekał się uchwalenia przed końcem poprzedniej kadencji Sejmu), który zakładał m.in., by w sprawach gospodarczych i niektórych sprawach z prawa pracy sąd wzywał strony na obowiązkowe spotkania informacyjne poświęcone pozasądowym metodom rozwiązywania sporów prowadzonym przez sędziego, referendarza czy stałego mediatora.

Są też inne propozycje zmian. Na przykład adwokat Zbigniew Bakalarczyk stwierdził, że jedną z prostych metod jest zmiana art. 187 § 1 pkt 3 k.p.c. Przewiduje on obowiązek dołączania do pozwu informacji, czy podjęto próbę mediacji. Prawnik zauważył, że obecnie ten przepis jest powszechnie omijany, dlatego jego zdaniem ów przepis k.p.c. warto uzupełnić obowiązkiem dołączenia oświadczenia od profesjonalnego mediatora o nieudanej próbie mediacji.

Inna propozycja zakłada nałożenie 30-dniowego terminu dla sądu na zatwierdzenie ugody. Dziś zdarza się, że na takie zatwierdzenie czeka się nawet rok. W tym czasie nierzadko dochodzi do zerwania ugody przez jedną ze stron.

Są też pomysły zachęt finansowych. – Dziś ustawa o kosztach sądowych przewiduje obniżenie opłat … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUpamiętniono żołnierzy antykomunistycznego podziemia Polski
Następny artykułGigantyczny skandal w tenisie! Ten kraj jest potęgą. Policja w akcji