rozwiń ›
Kara za brak OC od 1 lipca 2024
Od 1 lipca kolejna podwyżka dla kierowców. Tym razem jeszcze więcej zapłacą ci, którzy nie wykupią obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Na karę narażony jest każdy, kto zapomni albo uchyli się od obowiązku, ale w szczególności dotyczy to jednej grupa zmotoryzowanych. Dlaczego kary za brak obowiązkowego OC rosną? Wysokość nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest powiązany z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy nie wywiążą się z obowiązku? Czy kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego da się w ogóle uniknąć? Oto szczegóły…
Kara za brak OC powyżej 14 dni wynosi 8600 zł. To maksymalna stawka przewidziana dla właścicieli samochodów osobowych. To nie wszystko – grzywna jest trudna do uniknięcia, bo jej nałożenie nie wymaga kontroli drogowej. Mało tego, nawet jeśli auto w ogóle nie wyjeżdża na drogi, ale jest zarejestrowane, UFG doskonale wie o jego istnieniu i regularnie sprawdza, czy obowiązkowe OC jest ważne. Wszystko dzieje się w pełni automatycznie i bez wiedzy kierowcy – za całą operację odpowiedzialny jest system, który porównuje rekordy w bazach danych, którymi dysponuje UFG. Jeśli pozycja w tabelce zaświeci się na czerwono, dla kierowcy oznacza to, że musi szykować sporą sumę.
Ile wynosi kara za brak OC? Stawki są różne
Kara w wysokości 8600 zł dotyczy tych, którzy z wykupieniem OC spóźnią się o więcej niż 14 dni. UFG określa jednak trzy różne stawki zależne od rodzaju pojazdu:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS