A A+ A++

18.03.2021r. 12:10

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych Taurona zostaną dostosowane do nowych regulacji. Dyrektywa Unii Europejskiej zobowiązuje producentów pojazdów elektrycznych oraz operatorów infrastruktury ładowania do zastosowania ujednoliconych etykiet informacyjnych. Przepisy wchodzą w życie 20 marca. Tauron Nowe Technologie rozpoczął już proces zmiany oznakowania na zarządzanej przez siebie infrastrukturze.

Ujednolicony zestaw oznaczeń ma pomagać w określeniu urządzeń do ładowania kompatybilnych z danym pojazdem elektrycznym. Nowe etykiety pojawią się we wszystkich 27 krajach Unii oraz w Szwajcarii, Lichtensteinie, Norwegii, Islandii, Macedonii, Serbii i Turcji. Znak graficzny ma kształt sześciokąta z wpisaną literą.

Od 20 marca tego roku każda kolejna instalowana przez TAURON Nowe Technologie stacja ładowania będzie posiadała takie oznaczenia. Na 87 już istniejących ładowarkach pracownicy Spółki będą umieszczać nowe etykiety przy okazji cyklicznych przeglądów.

“Reagujemy na zmieniające się trendy rynkowe i chcemy też być w zgodzie z regulacjami Unii Europejskiej, która zdecydowanie stawia na elektromobilność. Nasze ładowarki są kompatybilne z oferowanymi na rynku pojazdami, a wybór odpowiedniej wtyczki nie stanowi problemu, bo ogranicza się do zastosowania jednego z trzech typów. Dyrektywa unijna rewolucji więc nie przynosi, choć oznaczenie będzie stanowić ułatwienie dla użytkowników” – mówi Artur Warzocha, prezes zarządu Tauron Nowe Technologie.

Stacje ładowania AC (ładujące prądem zmiennym) wyposażone są we wtyczkę Type 2, pasującą do wszystkich samochodów elektrycznych oferowanych na europejskim rynku. Rozwinięciem wtyczki Type 2 jest CCS – wyposażone są w nie stacje ładowania typu DC, czyli ładujące prądem stałym. Trzeci dostępny rodzaj wtyczki to CHAdeMO. Znajdziemy je w stacjach DC i jest to format dedykowany samochodom z Azji.

Nowe oznakowanie zostanie umieszczone na stacjach ładowania Taurona obok gniazda wyjściowego lub miejsca przechowywania przewodu podłączanego do pojazdu. Ten sam znak będzie umieszczony w okolicach gniazda znajdującego się w samochodzie. Pozwoli to użytkownikowi samochodu elektrycznego upewnić się, że poprawnie wybrał wtyczkę.

Rynek pojazdów elektrycznych w Polsce rozwija się. Z danych Polskiego Zawiązku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że na koniec stycznia w kraju zarejestrowanych było niemal 20 tysięcy aut elektrycznych i hybryd typu plug-in. W pierwszym miesiącu tego roku przybyło ich prawie 800, to o 35% więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Czytaj również:

Czy znasz to narzędzie?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChełmianie testowali elektryczny autobus
Następny artykułDzieci wracają do domów, MZK zmienia rozkład jazdy autobusów [SPRAWDŹ]